Arayıp sormasam arayacağınız yok yok! “Niye yeni bir şey denemiyor?” diyen yok! Sanal alemde, fuzuli bilgi kalabalığının içerisinde ben de yerimi aldım sanki derken, neyse ki yazmaya değecek kadar büyük bir  “deneme” ile geri dönüyorum. Profesyonel aşçılık eğitimi almaya, hayatımı değiştirmeye karar verdim. Nereden çıktığını şimdi uzun uzun anlatacağım.

Epey zamandır işten güçten yazamadım. Aslında bir sürü de malzeme de vardı elimde. Teleskoptan, yeni kamp malzemelerine, gezmelik görmelik yerlere kadar. Sanırım en acayip olanı ile yazmaya geri döndüm. Bu sefer incelenecek, denenecek olan benim! Başlıkta da söylediğim gibi profesyonel aşçılık eğitimi alacağım. Uzunca da bir süreç, temel eğitim sekiz ay. Dört ayı okulda geçecek, dört ayı da staj. Koca bir denizde ilk birkaç kulaç.

Nereden çıktı bu profesyonel aşçılık eğitimi alma mevzusu?

Beni tanımayan biri dışarıdan bakarsa başıboş, keyfine göre yaşayan, hatta biraz bohem bir hayat sürdüğümü sanabilir. Aslına bakarsanız ben sadece olan bitene uyum sağlamaya çalıştım. Su yolunu buldu hep. Neredeyse ilk defa, kontrolü biraz ben ele alayım dedim. Biraz geç kalmış olabilirim, zira artık kırk iki yaşındayım. Dolayısıyla  kalkıştığım bu profesyonel aşçılık eğitimi işi üzerimde epey bir baskı yaratıyor.

Neden şimdi?

Gökten inmedi tabii ki bu karar, hep istediğim bir şeydi aşçılık eğitimi almak. Şartlar beni buraya getirdi, nihayet bu sene fırsat bulabildim. Yıllardır büyükçe sayılabilecek bir barda işletmecilik yapıyorum. Halim, durumum çok şükür iyi. Peki ne oldu da bu düzeni değiştirmek istedim?

Yazarken genellikle politik görüşümü size yansıtmamaya çalıştım ama sanırım bu nokta bazı görüşlerime yer vermek zorundayım.

Bilmediğiniz şeyler değil aslında; özetle eskiden sevdiğim bu ülkede yaşamak istemiyorum artık. Seneler geçtikçe, belki yaşlandıkça bana öyle geliyordur ama içinde yaşadığım toplum çok değişti. Bahsettiğim değişim entelektüel hayatla ilgili de değil, bahsettiğim rahatsızlık gündelik yaşamdan. Kimsenin yüzü eskisi gibi gülmüyor. Çok yozlaştık, tahammülsüzleştik sanki. Hangi politik görüşte olursa olsun, kimsenin karşı tarafa saygısı, tahammülü kalmadığını düşünüyorum. Değişim her yerde kaçınılmaz biliyorum, yani sorun sizde değil aslında bende, ben artık buna katlanamıyorum.  Gelecek kaygısı da tüm bu gidişatın getirdiği bonus olarak cepte.

İşte bu yüzden profesyonel aşçılık eğitimi alıp dünyanın her yerinde, her zaman geçerli olabilecek bir işe, bir “joker”e sahip olmak istedim.

Bu konuyu isterseniz sonra detaylıca konuşuruz.

Kendimi bildim bileli bir şeyler pişirdim, Standart tarifleri geçtim, bolca götümden uydurdum. Eğer etrafımdakiler numara yapmıyorlarsa fena da olmadılar. Aşçılık mevzusunun evde yemek yapmaya benzemediğini biliyorum elbette. Bir hobinin işin olmasının ne demek olduğunu da biliyorum, bunun ne gibi bir kayba yol açabileceğini de…

Endüstriyel mutfaklardaki kaosu, mutfaktaki hiyerarşinin ne kadar katı kurallara bağlı olduğunu hep duyuyorum.

Belki de şansım yaver gider de huzur içinde çalışırım…

Peki profesyonel aşçılık eğitimi almak için nasıl bir yol izleyeceğim?

Aslında çoktan bir aşçılık okuluna kayıt yaptırdım. Nasıl seçtim, neler gerekti, ne kadara patladı onu anlatayım.

Fikir aklımda iyice oturunca zaten namını bildiğim Mutfak Sanatları Akademisi’ni (MSA) araştırmaya başladım. Sonra da listeye diğer aşçılık okulları eklendi. Listemde hepsi İstanbul’da yaklaşık beş aday okul  vardı (daha da arttırmak mümkün tabii ki).

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)

Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA)

Le Cordon Blue – Özyeğin Üniversitesi

Chef’s Table

Chefschool – Kadir Has Üniversitesi

Size şu iyi, bu kötü demeyeceğim. Bu sorumluluğu alamam, zaten çoğu internetten alınmış bilgilerle okulların eğitim kaliteleri hakkında yorum yapmam pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Ben sadece süreçte başıma gelenleri anlatacağım. Siz de araştırın, sorun soruşturun. Eğer bana da sormak istediğiniz şeyler olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Benim önceliğim özellikle yurt dışında çalışmak olunca profesyonel aşçılık eğitimi veren şu üç okul daha avantajlı görünüyordu.

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)

Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA)

Le Cordon Blue – Özyeğin Üniversitesi


MSA ve USLA

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ve Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurslar. Uluslararası anlaşmaları vasıtasıyla, yurtdışında da geçerliği olan profesyonel aşçılık eğitimi diploması verebilen kurumlar. Farklı eğitim programları var. Eğitim sonunda okul yeterliliklerini yerine getirip, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenleyeceği sınavda da başarılı olursanız, aşçılık belgesine sahip olabiliyorsunuz. Dört aylık staj sonrasında da, okulların anlaşmalı olduğu kurumlardan (City & Guilds / MSA, American Hospitality Academy “Certificate in Professional Culinary Arts / USLA) diplomalarına hak kazanıyorsunuz. Benim de profesyonel aşçılık eğitimi alırken asıl istediğim bu sertifika.

İşin aslı, bu sertifika yurt dışında her kurum için çok önemli, olmazsa olmaz değil. İş tecrübesi elbette daha önemli. Fakat bu işi bildiğinizi ecnebilere ispat etmenin bir yolu bu belge. Belki çalışma izni, belki oturum almaya faydası dokunacak. Ben gerekirse uzunca bir süre, ücretsiz ya da düşük ücretle stajer olarak çalışmaya hazırım. Kariyerimin ilk yıllarının patates ve soğanla yakın ilişkiler içinde geçebileceği gerçeğini tahmin edebiliyorum.

Yazının devamında Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ve Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nin (USLA) 2018 yılı için duyurduğu aşçılık eğitimlerden bazıları ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

MSA mı, USLA mı?

MSA mezunu arkadaşlarım var, seviyorlar okullarını. Zaten ülkemizde adı en çok bilinen aşçılık okulda o. Benim de ilk düşüncem MSA’ya gitmekten yana oldu. Usla’ya sıcak baksam da popüler kültür işte uyacağız illa sürüye. Önce iki okulu da telefonla aradım. İkisi de telefonla gayet aydınlatıcı bilgiler verdi. Özellikle, MSA yaş sorununu söyleyince o an epey aydınlandım. Yine de ziyaret edersem daha detaylı bilgi verebileceklerini söylediler.

Gidip okulları görmenin daha mantıklı olduğu aşikar olduğundan, bu yola baş koyma kararım kesinleşince iki hafta sonra atlayıp uçağa, günü birlik İstanbul’a gittim.

MSA’yı neden eledim?

Aslında anlaşarak ayrıldık. Hatta o beni eledi. Yaşım tutmuyormuş, şu bahsettiğim amacım olan uluslararası sertifikayı, kırk bir yaşından büyüklere veremiyorlarmış, bak sen! Yaşlandık diye ölelim mi? Daha kırk yahu? Tamam rahmetli Paul Bocuse mutfağa sekiz yaşında girmiş olabilir, arayı kapatmam elbette biraz zor olacak.

MSA’nın yeri Maslak’ta Beybi Giz Plaza’nın hemen yanındaki, müştemilatı gibi görünen iki katlı bina. O bölgeyi bilen bilir beyaz yakalıların habitatıdır Maslak. Tüm endemik türlerini orada görebilirsiniz.  İstanbul’dan ayılmadan önce neredeyse içlerine sızmışlığım var. Okulun yeri imajına uymuş. Neyse…

Hemen girişteki bankoda yan yana oturan üç kadın görevli karşıladı beni. Daha önce telefonla konuştuğumuzu, profesyonel aşçılık eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak istediğimi ekledim. Üst katta beklemem ve bilgi vermek için bir kişinin geleceği söylendi. Üst kata geçerken mutfakları ve neredeyse tüm okulu görmem mümkün oldu. Tasarım şahane! Güzel bir kütüphane, güzel bir müze/cafe, buraya bakan eğitmen odaları. Epey de kalabalık ortalık! Belki bana öyle geldi ama okuldan çok Nişantaşı’nda açılmış büyükçe bir üçüncü dalga kahveciye benziyor burası yahu. Hem tasarım, hem içerik!
Asla kötü bir şey demiyorum bu arada, yanlış anlaşılmasın. Bunlar eğitim kalitesini etkiler mi? Kat-a!

Neyse yirmi dakika bekledikten sonra yanıma, bana girişte “Siz geçin birisi bilgi verecek” diyen kadın, sanki bunu diyen kendisi değilmiş gibi gelip “Buyrun nasıl yardımcı olabilirim?” dedi. Ben de durumumu detaylıca izah etim. “Profesyonel aşçılık eğitimi almak istiyorum, gelip görüşmemin uygun olacağı söylendi” dedim. Niyetimi detaylıca anlattım. İlk söylediği “Yaş kırk biri geçmişse uluslararası sertifikayı alamıyorsunuz ne yazık ki” oldu. “Ama” dedi, “Dört ay sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği aşçılık sertifikasını alacaksınız, hatta bunu tercümana çevirtip notere onaylatırsınız vs. vs.” dedi. Kendisine Halk Eğitim Merkezlerinin de bu aşçılık sertifikasını verebildiğini, ihtiyacım olanın uluslararası geçerliliği olan sertifika olduğunu söylesem de, doğru iletişimi kuramadık bir türlü. Belki kendisini bir konuda daha yanlış anladım ama bu yaşta olunca sanırım staj yerinizi de kendiniz bulmanız gerekiyormuş.

Doğru düzgün bir bilgi alamadan, buna rağmen yine de ilgilenirsem diye elime tutuşturulan bir küçük bir broşürle baş başa buldum kendimi. Anlayacağınız, kalkıp gitmek bir şey değiştirmiyormuş. Aslında ilk telefon görüşmesinde de bu bilgiyi almıştım ama gitmesem içim rahat etmeyecekti.

Sonuç, hani bankayı arasınız, sesli yanıt sistemi karşınıza çıkar, “Bunu mu demek istediniz?” der, bir türlü istediğiniz yere bağlanamaz sonunda daralıp kaparsınız ya telefonu! Tam olarak durumum bu oldu.

Bu arada eski MSA mezunlarıyla konuştuğumda, önceden bu yaş sınırının çok daha düşük olduğu (Yanlış hatırlamıyorsam, otuz yaş), sonradan gelen taleplerle kırk bir’e çıkmış olduğunu öğrendim. Hatta vaktiyle, staj sonunda hak kazanılan uluslararası sertifika için İngiltere’den gelen ekibin ayrı bir sınav yaptığı ve bu sınavın da epey zor olduğu, sertifika alabilenlerin epey az olduğu gibi bilgiler aldım ama doğruluklarından emin değilim. Demem o ki, şartlar (hatta çalışanlar) gün be gün değişebiliyor. Bu yazıyı kaynak alıp aramamazlık yapmayın!

Bu arada az önce bahsettiğim, detaylıca inceleme şansım olmasa da, güzel görünen kütüphaneleri dışarıya açıkmış ve 5000 yayın varmış. Sızmaya çalışacağım detaylarını sonra yazarım.

MSA’nın web sitesindeki 2018 programından aldığım bazı eğitimlerin bilgilerini ekledim.


Profesyonel Aşçılık Eğitimi

YAŞ ARALIĞI
18-40 Stajlı
41-49 Stajsız

EĞİTİM SÜRESİ
8 ay (stajlı)
4 ay (stajsız)

EĞİTİM ÜCRETİ
24.000 TL (4.400 €)

Kimler katılabilir?

Aşçılığı profesyonel bir meslek olarak yapmak için, profesyonel mutfak süreçlerindeki tüm temel bilgi ve pratik donanıma hakim olmak isteyen 18 – 49 yaş aralığındaki kişiler. (40 – 49 yaş grubu stajsız programa katılabilir.)

Eğitim ne kadar sürüyor?

Profesyonel Aşçılık eğitimi, 240 saat pratik ve 16 saat teorik olmak üzere toplam 256 saati kapsamaktadır. 18 – 40 yaş arası stajlı programa dahil olan öğrenciler MSA’nın belirlediği işletmelerde 4 ay zorunlu staj yaparlar.


Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık

YAŞ ARALIĞI
18-40 Stajlı

EĞİTİM SÜRESİ
12 ay (4 ay staj)

EĞİTİM ÜCRETİ
38.000 TL (6.900 €)

Kimler katılabilir?

Temel aşçılık eğitiminin yanı sıra; Sous vide gibi modern pişirme teknikleri, fermentasyon, raw food, vegan mutfak gibi özel içerikler, yöresel mutfaklar, komplike tabaklar, sürdürülebilir gıda, yiyecek ve içecek uyumu eğitimleri ile mutfakta ileri seviye teknik donanıma sahip olmak, 

Gıda güvenliğinde yöneticilik becerileri edinmek,

Restoran operasyonunda sunum & servis deneyimi ile satış becerileri kazanmak, 

MSA Catering ve etkinlik operasyonlarında mutfak ve saha deneyimi elde ederek yoğun bir pratik alt yapıya sahip olmak isteyen 18 – 40 yaş aralığındaki kişiler.

Eğitim ne kadar sürüyor?

Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık eğitimi, 480 saat pratik ve 52 saat teorik olmak üzere toplam 532 saati kapsamaktadır. Ayrıca MSA Eğitmen Şefleri gözetiminde Emirgan Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan MSA’nın Restoranı’nda “on the job training” ve MSA Catering operasyonlarında görev alma şeklinde toplam 320 saat saha deneyimi edinilir. 

Öğrenciler, MSA’nın belirlediği işletmelerde de 4 ay zorunlu staj yaparlar.


Chef & Owner Profesyonel Aşçılık

YAŞ ARALIĞI
18-40 Stajlı
41-49 Stajsız

EĞİTİM SÜRESİ
8 veya 12 Ay Stajlı
4 Ay Stajsız

EĞİTİM ÜCRETİ
28.000 TL (5.100 €)

Kimler katılabilir?

Profesyonel aşçılık ya da Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık eğitiminin yanı sıra; konusunda uzman eğitmenlerden profesyonel yiyecek-içecek işletmeciliği eğitimi de alarak kendi iş yerinin hem şefi hem de patronu olmak isteyen 18 – 49 yaş arası kişiler. (40 – 49 yaş grubu stajsız programa katılabilir.)

Eğitim ne kadar sürüyor?

Chef & Owner Profesyonel Aşçılık, 240 saat pratik ve 16 saat teorik olmak üzere toplam 256 saat Profesyonel Aşçılık eğitimini, 105 saat ise Profesyonel Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimini kapsamaktadır. 

18 – 40 yaş arası stajlı programa dahil olan öğrenciler MSA’nın belirlediği işletmelerde 4 ay zorunlu staj yaparlar.


Web siteslerinde artık 2019 fiyatları bulunuyor, sürpriz olmasın 🙂 Güncel bilgilere şu siteden ulaşabilirsiniz;

msa.com.tr


Şimdi hedef USLA

MSA’nın olmaması demek, aslında USLA’nın tek çarem olması demek gibi görünse de belki bir delilik yapıp belki de yolumu Le Cordon Blue – Özyeğin Üniversitesi’ne çeviririm diyerek gittim USLA’nın Mecidiyeköy’deki binasına. Cehennemin yer yüzündeki karşılığı benim için Mecidiyeköy, en azından birinci katı. Bu konumla bile bende bir endişe yaratmıyor değil. USLA Profilo AVM’ye yakın, tam olarak o Mecidiyeköy kaosunun içerisinde değilmiş. Metrodan inip biraz yürüdükten sona beş katlı binalarına ulaştım. Giriş katında okulun restoranı var. Resepsiyona daha önce bilgi aldığımı Çağdaş Bey ile görüşmek istediğimi söyledim. Lobide kısa bir süre oturduktan sonra tanıştık. Baktım kahve makineleri var,  uykusuzluğum da dayanılmaz olunca kendilerine restoranlarında bir kahve ısmarlatarak okulla ilgili bilgi aldım. Ortalıkta dolanan mutfak üniformalı insanlar var. Bir süre sonra benim de bu halde olacak olmam gerçeğine rağmen bu durum nedense beni biraz geriyor. Sanırım askerlik fobisi.

Genç, güler yüzlü bir insan Çağdaş Bey işini iyi yapıyor. Kahve ve sohbetten sonra bana okulu gezdirdi. Bir mutfak okulunun donanımının yeterliliğini kıyaslayacak alt yapım olmadığından gördüklerimi MSA ile kıyaslayamayacağım tabii ki. MSA’nın o şaşası olmasa da, benim USLA’ya kanım ısındı. Yirmi kişilik sınıflarda herkes kendi ünitesinde ders alacakmış. Pastacılık ayrı, bir alt katta. En üst katta ev tipi mutfak ünitelerinin olduğu workshop atölyesi, en alt katta soğuk hava depoları, soyunma odaları ve küçük bir spor salonu var. Okul dışı zamanda performansıma ve uygunluğa göre okulun mutfağında çalışma ya da atölyelerde asistanlık yapma şansımda olabilirmiş, daha ne isterim.

Erken kayıt peşin ödeme derken 23.700 TL olan okul ücreti (yanılmıyorsam %20 artı %10) 16.200 TL’ye kadar da indi.

Artık daha fazla düşünmeme gerek yoktu. Kaydımı yaptırıyorum…
Elbette okulun sağladıkları önemli ama bence kişisel istek ve performans daha önemli. Sekiz ayda bir mucize beklemek elbette yanlış olur. Sektör tecrübesi daha önemli olacaktır. Ben bu dört aylık dönemi bir dil kursu gibi düşünüyorum, şeflerle aynı dili konuşmayı öğrenmek benim için yeterli olacak. Gördüğüm kadarıyla USLA bana bu imkanı sağlayabilecek.

Şu eklediğim tablolar da USLA’nın 2018 yılı aşçılık eğitimlerinden bazılarının ücret ve sürelerini gösteriyor.


PROFESYONEL AŞÇILIK TEMEL SEVİYE EĞİTİM PROGRAMI

EĞİTİM SAATİ: 09:00 – 13:00 ve 14:00 – 18:00 (hafta içi grubu) / 09:00 – 18:00 (hafta sonu grubu)

EĞİTİM SÜRESİ: Stajlı 8 Ay, Stajsız 4 Ay

Profesyonel Aşçılık Temel Seviye Programı Sektör Stajı Dâhil (8 ay): 23.750 TL (KDV dahil)

Profesyonel Aşçılık Temel Seviye Programı Sektör Stajı Hariç (4 ay): 22.000 TL (KDV dahil)


UZUN DÖNEM AŞÇILIK EĞİTİMİ

EĞİTİM SAATİ: 09:00 – 18:00

EĞİTİM SÜRESİ: 12 Ay

Uzun Dönem Aşçılık Eğitimi (4+4+4): 35.000 TL


Bu noktada bir konuya değinmeden edemeyeceğim. USLA’nın eğitim saatlerini ifadesinde bir problem var! Web sitesinde verdikleri bilgilerde hafta içi diye geçen günlere aslında Cuma günü dahil değil (miş)! Bununla ilgili bilgi kayıt esnasında verilmedi. Sınıfta bulunan diğer öğrencilerle konuştuğumda aynı durumdan muzdaripler. Öğrenci işlerine eğitimin kaç saate tekabül ettiğini sorduğumda cevap alamamam da ayrı bir konu. İlk hafta yoğunluğuna veriyorum.

Eğitime başladığımız bu ilk hafta, “ne yapıyoruz bu Cuma?” diye sorduğumuzda, henüz kesinleşmiş olmasa da, ayda bir Cuma zorunlu olacak şekilde Komşu Köy’e tarla eğitimine gidileceği, diğer cumalar için gönüllülük esaslı olarak bu ziyaretlerin yapılacağı söylendi. Devam eden yazılarımda bu durumla ilgili daha detaylı bilgi veririm. Yinede bu bilginin web sitelerinde olmaması, hatta kayıt esnasında da söylenmiyor olması benim gibi büyük bir heyecanla eğitime başlayan öğrenciler için hayal kırıklığı.

Bu yazıyı okuyan sayın USLA görevlisi, belki beni gizli (aleni) müşteri olarak görmek bazı kusurları düzeltmek için güzel bir fırsat olur. Beni atmayın da okuldan 🙂

Yine güncel bilgileri alabileceğiniz USLA’nın site adresi de şöyle;

www.uslaakademi.com

Le Cordon Blue – Özyeğin Üniversitesi

Şimdi gelelim Le Cordon Blue – Özyeğin Üniversitesi’ni neden diğerlerinden ayırdığıma.

Bence en profesyonel aşçılık eğitimi veriyor gibi görünen okul aslında bu. Bu okulun verdiği, oldukça prestijli Diplôme de Cuisine’i alabilmek için temel mutfak, orta seviye mutfak ve üstün seviye mutfak programlarını bitirmiş olmanız gerekiyor.

Okulun web sitesinde şöyle bir ibare var:
“Her biri günde 6 saat, haftada 3 gün ve toplamda 180 saat olan Temel, Orta ve Üstün Mutfak seviyelerini tamamlayan öğrencilere “Diplôme de Cuisine” belgesi  verilir.”

Ben okul ücreti ile ilgili gözümü karartmıştım fakat, yine de diğer okullarla saat /ücret oranını kıyaslayınca çılgın bir fark ortaya çıkıyor. Bu fiyat kısmını da bir kenara koyuyorum, diploma alabilmek için otuz üç hafta yani kaba bir hesapla yedi aydan fazla bir zaman gerektiyor. Ben kendi adıma sektör stajının da çok önemli olduğunu, çalışmaya başlamadan işin gerçek yüzünü görmek gerektiğini düşünüyorum. Benim bu eğitim için yeterli zamanım yok. Bu yüzden ne yazık ki elenenler arasında yerini aldı.

Unutmadan yazayım bir faktörde okul kampüsünün yeri. Kampüs Çekmeköy’de ve şehir merkezinden uzak. Eğer imkan bulabilirsem, eğitim süreleri dışında kalan zamanlarımda da bir şekilde sektörde çalışmak istediğim için, bu uzaklık faktörünü de göz önüne almam gerekti.

Sitesinde verilen bilgiye göre bir seviye sınavı yok ama dersleri takip edebilmek için. İngilizce gerektiriyor. Yine sitelerinden aldığım 2018 yılına ait bilgiler şöyle;

Temel Seviye

Mutfak Sertifikası

Orta Seviye

Mutfak Sertifikası

ÜStün Seviye

Mutfak Sertifikası

Diplome De

Cuisine

11 Hafta / 180 Saat

11 Hafta / 180 Saat

11 Hafta / 180 Saat

33 Hafta

Öğrenim Ücreti: 32.700 TL

Öğrenim Ücreti: 28.800 TL

Öğrenim Ücreti: 31.700 TL

Öğrenim Ücreti: 84.900 TL

ÖzÜ Burslu: 18.900 TL

ÖzÜ Burslu: 17.900 TL

ÖzÜ Burslu: 18.900 TL

ÖzÜ Burslu: 52.400 TL

Detaylar için web sitesi de şu;

lecordonbleu.ozyegin.edu.tr/tr


Son olarak

Korkuyor muyum? Hem de çok! Şehir ayrı korkutuyor, okul ayrı! Benim gibi kontrol manyağı biri için bu ortam değişikliği başlı başına bir korku sebebi. Hiç bilmediğim koca bir denize, hatta okyanusa kulaç atmaya başlayacağım. Son iki ayımı Masterclass eğitimleri ve Netflix üzerindeki tüm yemek ve aşçılık belgesellerini izleyerek geçirdim. Elbette güzel kaynaklar ama her şey gözümde daha da büyüdü.

En kötü ne olabilir ki?

İleri de belki David Chang’le kanka olur, Massimo Buttera’dan tarif alır, Rene Redzepi ile ailecek görüşürüz. Belki bir on yıl sonra, bir restoranımın bahçesinde şarap yudumlarken yıldızları sayarım 🙂

İlginizi çektiyse yazıları takip etmeye devam edin, gözünün yaşına bakmadan kendimin, okulun, sektörün eleştirisini yapmaya devam edeceğim. Belki aşçılık, belki başka bir yola çıkmak, hayatını değiştirmek isteyenlere kıçlarını (kıç diye yazılır, popo diye okunur) yerinden kaldırmadan böyle bir deneyimi inceleme fırsatı yaşatırım 🙂

 

2 comments

  1. ben bu işlere yeni başlayacak biriyim ve aşırı hevesliyim hayalim olan bir meslek ve sizce hangi kursu tercih etmem gerek bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

    1. Geç gelen cevap için özür dilerim ama eğitimin son sınav sonucunu bekliyorum. Sonrasında epey detaylı bir yazı yazacağım. Böylesinin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.