Bu sefer wikiloc ile işaretlemeyi Motorize 07 Antalya Motosiklet Kulübü 19 Mayıs – 21 Mayıs · Papaz İskelesi Karaöz’de yapacağı 2. Enduro Kamp Buluşması için yapayım dedim. Papaz İskelesi’ne giden yolun bir kısmı mevcut rotalarımda işaretli olsa da eksik kalan kısmı tamamladım. Finike istikametinden gelecekleri de düşünerek yolu Kumluca’nın Finike istikametindeki girişinden (Beykonak) başlayarak işaretledim.

Başladığım sapaktan itibaren deniz obalarına kadar yol gidiş geliş birer şerit, kısmen geniş kısmen dar iki şerit. Yüzey kalitesi ve işaretlemesi kötü. Trafik çok yoğun değil. Deniz kıyısına ulaştığınız bu noktadan itibaren, gidiş-geliş iki şeritli, dar ve virajlı bir yol. Yol işaretleri iyi değil.  Yol üzerinde panoramik deniz manzarası olan çeşme ve piknik masası bulunan güzel bir mola noktası var. Özellikle bahar ve yaz mevsimi hafta sonları hariç tenha sayılabilir. Çok güzel bir deniz manzarası var. Yol üzerinde başka koylar ve kamp alanları mevcut. Kamp alanlarının bazılarında duş ve wc mevcut.

Kamp alanımız olan Papaz İskelesi (Google Haritalar’da geçen adı bu) Beykonak sapağından 12 kilometre sonra yer alıyor. Bu istikametten gelirken kamp alanına ulaşmadan hemen önce yol üzerinde sürpriz şekilde karşınıza çıkan iki toprak kısım var. Dikkatli olmak lazım.
Bu alanda sadece deniz obaları yakınında bir market var. Kamp alanı yakınında Karaöz’de market bulmanız mümkün. Karaöz’de market dışında yaz mevsimde faaliyet gösteren bir jandarma karakolu bulunuyor.
Papaz İskelesi kamp alanına Antalya istikametinden gelişini de anlatayım. Bu noktada iki seçeneğimiz var.
  • Antalya – Kumluca anayolunda Olympos sapağından sola döner, Olympos üzerinden Adrasan ve oradan Karaöz’e ulaşırız (No.10 ve No.02‘yi izleyerek).
  • Antalya – Kumluca anayolunda Olympos sapağından 8 kilometre sonra yer alan Adrasan sapağından sola döner ve 9 kilometre sonra Adrasan’a, oradan da 12 kilometre sonra Karaöz’e üzerinden Papaz İskelesi’ne ulaşırız.

Tavsiyem, şayet Olympos’a uğrama niyetinde değilseniz işinizi kolaylaştırmak için Papaz İskelesi’ne giderken ikinci rotayı seçin.

Adrasan ve Olympos’un da güzel bir sahilleri var. Kamping ve ücretsiz kamp yeri bulma şansınız var. Adrasan’da market, eczane, sağlık ocağı ve jandarma karakolu mevcut.
Akaryakıt istasyonu;
Finike istikametinde Mavikent’te 8 kilometre sonra,
Antalya istikametinde ise Adrasan’da 12 kilometre sonra bulunuyor.
İkisi de çok bilenen firmalar değil.

Ben bugün Papaz İskelesi kamp alanının yanından geçerken bazı arkadaşlar yerleşmeye başlamıştı. Bazıları ile de yolda karşılaştık. İşimden dolayı gece Papaz İskelesi’nde konaklamam mümkün olmayacak ama gün içerisinde ziyaret etmeye çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi eğlenceler.
Son olarak buraya kadar gelmişken bir gününüzü Karaöz’ün ilerisinde yer alan Korsan Koyu (Melanippe) ve Gelidonya Feneri’ne (biraz yürümek zorunda kalsanız bile değer) ayırmanızı tavsiye ederim.

No.11 Kumluca (Beykonak) – Papaz Koyu (Papaz İskelesi) – Karaöz – Adrasan – Belen (Antalya Kumluca Anayol) 18/05/2017

34.96 kilometers – Moderate
near Beykonak, Antalya (Türkiye)

Wikiloc dosyası. Olympos ve çevresi.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.