Antalya – Olympos arası kullanılan anayol. Mevcut en kısa ve düzgün yol. Yolun büyük kısmı duble, çift şerit ve yüzey kalitesi iyi. İşaretleme iyi. Senelerdir süren yol yapım çalışmasının bittiğini görmeye benim ömrüm yetmeyecek gibi görünüyor.

Antalya – Kemer arasında deniz kenarından çok güzel bir manzarayla ilerleyen yol Kemer’den sonra denizden uzaklaşıp iç kısımlardan devam ediyor. Tahtalı Dağı eteklerinden itibaren başlayan orman manzaralı rampa Tekirova ve Ulupınar’da devam ediyor. Antalya – Olympos yolunun bu kısmı bazen üç şerit olsa da genel olarak gidiş geliş iki şerit. Bolca viraja sahip. Yol üzerinde Tahtalı teleferiği ve Phaselis özellikle görülmeye değer yerler.

Antalya – Olympos yolu boyunca akaryakıt istasyonu bulmak mümkün (Son istasyon Tekirova’da). Tüm ilçelerde sağlık ocakları yada hastaneler, jandarma ve büyük marketler mevcut. Birkaç noktada orman kampı ve bolca ücretli kamping olduğu gibi yine bol miktarda otel ve pansiyon da bulunmakta. Özellikle Yarıkpınar Meydan Restoran ve Ulupınar Kayalar Restoran yol üzerindeki ekonomik ve güzel yemek yenebilecek, tavsiye edebileceğim yerler.

Antalya – Olympos yolunda Olympos sapağından itibaren iniş başlıyor. Yol kalitesi iyi değil ve çok sert virajlara sahip. İşaretleme de yeterli değil. Güzel bir orman manzarasına sahip. Yolun bu kısmında akaryakıt istasyonu yok. Gözleme yiyebileceğiniz bir kaç yer var. Olympos’a en yakın akaryakıt istasyonu Adrasan’da. Olympos’da antik şehir, sahil, market, otel, kamp alanı, ve yaz döneminde hizmet veren jandarma karakolu mevcut.


No.10
Antalya (Liman/Hurmaköy) – Kemer – Olympos

69.91 kilometers – Moderate
Near Hurmaköy, Antalya (Türkiye)

Wikiloc dosyası. Olympos ve çevresi.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.