Kumluca – Altınyaka – Antalya yolu sahilden giden anayola güzel bir alternatif.

Antalya – Kaş yolu motorseverlerin özellikle hafta sonları çok aşındırdığı bir yol. Bugün geçtiğim güzergah bu yolu sık kullananlar için rutinlerini bozabilecekleri bir alternatif olabilir. Kumluca – Altınyaka – Antalya yolu daha kısa olan sahilden geçen anayol yerine, Tahtalı ve Erentepe ile Saklıkent arasından geçen muhteşem dağ ve vadi manzaralı, ara sıra katran ağaçlarının içerisinde yol alınabilen çok sakin, güzel virajları olan en önemlisi de serin bir yol. Özellikle bu serinlik kısım yazın çok önemli.

Rakım 29 metreden 1320 metreye çıkıyor. Yayladan geçen serin kısım adeta yaz günü soğuk bir duşla ferahlamaya benziyor. Tabii kışın bu yoldan kar ve buzlanma yüzünden geçemediğimi hatırlatmamda fayda var. Kumluca – Altınyaka – Antalya yolu kenarında doğada kamp yapılabilecek yerler mevcut. Anayola göre biraz yorucu ama görülmesini tavsiye edeceğim bir yol. Yol boyunca Kumluca ve Antalya dışında akaryakıt istasyonu yok. Detaylarını aşağıda anlattım.

Kumluca

Kumluca – Altınyaka – Antalya yolu, Kumluca merkezden başlıyor. Bir kaç ışık ve bol bol kaza olan dikkatli olması gerekilen hal kavşağından geçerek şehir dışına ulaşıyor. Altınyaka’ya kadar tırmanışla geçen yol kısmen çok dar, gidiş geliş iki şeritli ve stabilize. İşaretleme iyi. Trafik yoğun değil. Yüzey kalitesi idare eder seviyede. Bir kaç tane çok sert viraja sahip. Orman manzaralı bir yol. Ben geçerken kısman heyelanla daralan yerle ve yol bakım çalışması (asfaltlama) vardı.

Altınyaka

Kumluca – Altınyaka – Antalya yolunun Altınyaka bölümünde market ve bir iki lokanta var. İsmin hatırlamadığım bir alabalık restoranı var ve hakkında olumlu yorumlar duymuştum. Deneyimleme fırsatı bulduğumda yazarım. Altınyaka’dan sonra da tırmanışla devam eden yol biraz genişlese de hala gidiş geliş iki şeritli ve stabilize. İşaretleme iyi. Trafik yine yoğun değil. Yüzey kalitesi idare eder seviyede. Bolca viraja sahip. Yol kenarında bir kaç çeşme bulunuyor. Kumluca – Altınyaka – Antalya yolunun Altınyaka kısmının manzarası çok daha güzel. Yükseldikçe artan panoramik vadi ve dağ manzarası muhteşem. Belli bir rakımda yetişen katran ağaçları sıkça karşınıza çıkmaya başlıyor. Bu yükseklikte havada epey serinliyor. Yaz günü ferahlık verse de kış için sorun olabilir.  Ben geçerken kışın çokça kar yağmasından bozulmuş olacak bolca yol bakım çalışması (asfaltlama) vardı.

Üçoluk

Kumluca – Altınyaka – Antalya yolunun bu kısmında sadece bir market görebildim. Çok küçük bir yerleşim. Aynı rakımda devam eden yol yine gidiş geliş iki şeritli ve stabilize. İşaretleme iyi. Trafik yine yoğun değil. Yüzey kalitesi biraz daha düzgün.  Yine bolca viraja var ama görüş genellikle açık. Vadi ve dağ manzarası sağımızda devam ediyor. Hava hala serin. Bir kaç noktada yine bakım çalışması (asfaltlama) var.

Hisarçandır

Burası da yine küçük bir yerleşim. Market mevcut. Artık inişe geçen yol yine gidiş geliş iki şeritli ve stabilize. İşaretleme iyi. Trafik azda olsa artıyor. Yüzey kalitesi iyi.  Yine bolca viraja var bazıları epey keskin ama görüş genellikle açık. Bir süre sonra Antalya Liman tarafından deniz ve kent manzarasına sahip. Hava indikçe ısınmaya başlıyor.

Antalya

Kumluca – Altınyaka – Antalya yolu Boğaçayı/Liman mevkiinden kente ulaşıyor.

No.09 Kumluca – Altınyaka – Antalya
11/05/2017
Moderate

Wikiloc dosyası. Olympos ve çevresi.

2 comments

    1. Kışın karlı zamanlar hariç rahatlıkla yapılır Kazım Bey. X-max kıvrak bir araç, belki Tenere’den daha rahat yol alır. Yol epey virajlı. Ben yol boyunca 5. vitesi bir iki kere gördüm. Yol çalışması yapılan yerler özellikle virajlardı. Daha tam oturmamış, yol üzerinde artık mıcır kalmıştı. Yakında bu da temizlenir sanırım ama siz bu noktalarda yine de dikkatli olun.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.