Olympos

Olympos – Yazır – Kumluca yolu için Kadir’in Ağaç Evleri’den yola çıktıktan iki kilometre sonra caminin bulunduğu sapaktan önce sola hemen arkasından sağa dönerek (karşı istikamete doğru) ilerlediğim yol ile hiçbir yere sapmadan doğruca Yazır Köyü’ne çıkmak mümkün.

Olympos – Yazır – Kumluca yolu asfalt, gidiş-geliş iki şeritli düzgün sayılabilecek bir yol. Kısmen sert virajları var. Araç trafiği az. İşaretleme kötü. Yükseldikçe güzelleşen bir orman manzarası var. Köyde sadece konut var, market bile yok. Köy meydanında bir çeşme mevcut.  Köyün tam girişinde yol ikiye ayrılıyor. İki taraf da Kumluca-Antalya ana yoluna ulaşıyor. Sola dönerseniz Antalya istikametine, sağa dönerseniz tarif edeceğim yol ile Kumluca istikametine yakın bir yerden anayola çıkabiliyorsunuz. Biz soldan devam ediyoruz.

Yazır

Olympos – Yazır – Kumluca yolu Yazır Köyü’den sonra da aynı kondüsyon ile devam ediyor. Yaklaşık üç kilometre sonra (x nolu rota ile kesişiyor işaretlenmedi) ikiye ayrılıyor sol Adrasan’a, sağ Kumluca-Antalya anayoluna ulaşıyor. Sağdan devam edip 700 metre sola Kumluca – Antalya anayolu kavşağına ulaşıyoruz. Bu kavşakta Kumluca Bölge Trafik Denetleme istasyonu bulunuyor. Sıklıkla Trafik kontrolü yapılıyor. Biz sola döneceğiz ama sağ tarafta bir kilometre sonra bir akaryakıt istasyonu var.

Yolun bundan sonrası stabilize asfalt, gidiş-geliş iki bazen üç şerit geniş ve düzgün bir yol. Yaz mevsiminde eriyen asfalt ve bazen bunun üzerine dökülen çakıl dert olabiliyor. Orta seviye virajları var ve yol kalabalık sayılabilir.  Güzel bir orman manzarası ve yol kenarında panoramik manzarası olan dinlenme tesisleri var. İşaretleme iyi. Kumluca girişine kadar akaryakıt istasyonu yok.

Kumluca

Olympos – Yazır – Kumluca yolu sonunda Kumluca’ya ulaştığınızda, bu büyük ilçede neredeyse her şeyi bulabilirsiniz. Hastane ilçe girişinde yer alıyor. Sahil kısmında tesis olmasa da ücretsiz kamp yapabileceğiniz pek çok alan mevcut.

N.03 Olympos – Yazır Köyü – Kumluca 26/04/2017
26.54 kilometers – Easy
near Olympos, Antalya (Türkiye)

Wikiloc dosyası. Olympos ve çevresi.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.