Olympos – Adrasan arası %80 toprak %20 asfalt yangın emniyet yolu. 2016 yılında çıkan yangın sonrası yanan bölgeye ulaşmak için açılan bir yol ile eski Olympos – Adrasan yolunun (No.02) birleşiminden oluşan bir rota.

Olympos Kadir’in Ağaç Evleri’nden yola çıktıktan sonra Eski-Yeni bar sapağı ile anayoldan ayrılıp dağ yoluna girdim. Olympos – Adrasan yangın emniyet yolunun İlk bölümünde küçük bir nehir ve devamında mevsim itibari ile bazı çamur geçişleri var (Nisan). Çok bozuk olmayan bu toprak yoldan yaklaşık 8 kilometre ilerledikten sonra videoda da görüldüğü üzere kazı çalışması olduğu için ayrılmak zorunda kaldım. 500 metre geri gidip ilk sapaktan sola döndüm ve stabilize bir yol ulaştım. 3 kilometre bu yoldan ilerledikten sonra derenin doğu yakasından ilerlemek gerekiyor (ben hatalı girerek bir süre sonra döndüm). 1.5 kilometre derenin yanında toprak yolda ilerledikten sonra bir köprü ile yolun karşısına geçip tekrar stabilize bir yol ile Adrasan sahilinin kuzey ucuna çıktım.

Sahil boyunca ilerleyen parke yolu takip edip hedefim olan Chill House Lounge’a ulaştım. Toprak kısımlar çok düzgün olmasa da arazi lastikli Tenere 660 xt ile rahat yol alabildim. Hafif virajlı. Eğim az sayılabilir. Yol boyunca çok güzel bir manzara var. Yerleşim yok. Çeşme yok. Stabilize kısmın yüzey kalitesi güzel. Gidiş geliş çok geniş olmayan iki şeritli. Viraj az. İşaretleme kötü. Adrasan’da mevsimsel olarak açılan oteller ve restoranlar var. Kışında açık yerler bulmak mümkün. Güzel bir sahili var. Kamping ve ücretsiz kamp yeri bulma şansınız var. Market, eczane, sağlık ocağı ve jandarma karakolu mevcut.


No.01 Olympos – Adrasan (Yangın Emniyet Yolu)
23/04/2017 16.11 kilometers
Moderate

 

Wikiloc dosyası. Olympos ve çevresi.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.