Motosikletle nasıl olacak bu yurt dışına çıkma iş diye araştırayım dedim, internet bir bilgi çöplüğüne dönmüş. Anlatılanların çoğunda tarih bilgisi yok, verilen bilgiler eskimiş gitmiş. Anladığım kadarıyla yurt dışına çıkmak eskisi gibi zor değil ama çok kolay ve ucuz da değil.

Bahsedeceklerim 2016 senesine ait ama Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu‘nu arayarak en güncel bilgiye de ulaşabilirsiniz. Ben böyle yaptım ve çok yardımcı olduklarını söyleyebilirim.

Bana söyledikleri, istenenler şunlar;

Gidilecek ülke vizesi, motosiklet için Yeşil Kart Sertifikası, motosiklet ruhsatı, uluslararası ehliyet ve aracı ruhsat sahibinin kullanması

Yurt dışında gidilecek ülkeler için ilk giriş yapılacak ülkeden alınacak vize gerekli. Eğer birden çok ülke gezecekseniz vize alırken bunu belirtmekte fayda var. Edit: İlk ülke olmak zorunda değilmiş. Hatta yurt dışında en çok kalınacak ülke olması gerekiyormuş.

Motosiklet için Yeşil Kart Sertifikası, nam-ı diğer “Green Card”. Green Card bir nevi uluslararası kasko poliçesi. Poliçenin düzenlenebilmesi için taşıt ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası’nın fotokopileri gerekiyor.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun İstanbul, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli, İzmir ve Dereköy Büroları’nda da kredi kartı ile ödenebiliyormuş. Arabam için poliçe düzenleyen sigorta şirketini arayıp sordum, onlar da yapabiliyorlarmış. Her ihtimale karşı Yeşil Kart Sertifikası’nı Schengen vizemi aldıktan sonra almayı uygun buldum.

Yurt dışında kalınacak süreye göre değişen ücretleri var.

15 Gün 63,00€
1 Ay 78,75€
2 Ay 110,25€
3 Ay 141,75€
4 Ay 173,25€
5 Ay 204,75€
6 Ay 236,25€
1 Yıl 315,00€

Geçerli olduğu ülkere buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası sürücü belgesi de tabii ki olmazsa olmazlardan. Yeni ehliyetlerimiz, uluslararası sürücü belgesi sınıfında. Ehliyet yenilemeyle ilgili bilgilere de buradan ulaşıyoruz.

Henüz sınır kapısından çıkmadım bir ama geçer geçmez bu yazıyı güncelleyeceğim.

2 comments

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.