Günlerdir “şimdi hava oralarda daha sıcaktır, gidip görmek lazım” diye hayalini kurduğum Kıbrıs (KKTC) gezisini (yine) politik nedenlerden dolayı iptal etmek durumunda kaldım.

“Kamp yeri azmış, ama yollar güzelmiş, wikiloc’ta pek rota yokmuş ama yemekler iyiymiş” diye bakınmayı bırakıp uygulamaya koyulmaya karar verdim. Pek fazla olmasa da gidenlerin yazdıklarını okudum. O yazılarda anlatılan en büyük sorun ulaşım. Feribot saat ve günleri, gerekli evraklar tam bir muamma. Bu iş böyle olmayacak en iyisi Kıbrıs’ı kendim araştırayım deyip başladım uğraşmaya.

Tabii ki ilk iş ulaşım. Adaya çalışan tek arabalı feribot firması olan Akgünler Denizcilik ile iletişime geçtim. Kendilerinden seferler ve gerekli evraklar ile ilgili bilgi alırken öğrendim ki Kıbrıs’a (KKTC) araçlarda girerken muhakkak pasaport isteniyormuş. Daha önce duyduğum ama kesinliğinden emin olmadığım sorumu karşımda ki yetkiliye sordum. “Pasaportuma vurulacak Kıbrıs (KKTC) giriş damgası, daha sonra sorun oluşturur mu?”. “Ne yazık ki evet” cevabını alınca benim gezim daha başlayamadan bitti.

Çünkü bu durumda şöyle bir sorun oluşuyor.

Eğer pasaportunuza Kıbrıs (KKTC) giriş damgası vurulursa, daha sonra Yunanistan’dan vize almanız, başka bir ülkeden aldığınız Schengen vizeniz, hatta oturma izniniz olsa bile sonrasında Yunanistan’a giriş yapmanız mümkün olmuyormuş!

Bir sonra ki tur için hedefim Avrupa, başlangıç ülkesi de Yunanistan olunca Kıbrıs (KKTC) turum daha başlamadan bitti. Belki benim gibi durumdan haberdar olmadan plan yapanlar varsa bilgilendirmek istedim.

Aklıma Kıbrıs’da motor kiralamak da geldi. Araştırdığımda bunu yapan uygun bir yer bulamadım, hem de yanıma tüm motor kıyafetlerimi ve ekipmanı alarak o kadar yol yapmak çok zor geldi.

Ufak  bir hatırlatma araçsız seyahatlerinizde T.C kimliğinizle pasaportsuz giriş yapabilirsiniz. Araçsız seyahat ettikleri halde durumdan habersiz olup pasaportlarına bu damgayı vurduranlar sonrasında Yunanistan sınır kapısında bu kötü sürpriz ile karşılaşmışlar . Bunlardan biri de gazeteci Fatih Çekirge. Konuyla ilgili yazısına aşağıda ki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
http://www.hurriyet.com.tr/hayir-arkadas-ben-bu-kara-komedi…

Konuyla ilgili Google’da arama yaptığınızda pek çok habere ulaşabiliyorsunuz.
Bir örnek daha;

Konuyla ilgili paylaşımdan sonra bir arkadaşımdan şöyle bir düzeltme/öneri geldi.  T.C. vatandaşlarının benzer sorunlar yüzünden ikinci bir pasaport alabiliyormuş. Acaba aranızda bunu denemiş olan var mı? Kendi adıma kısa ve tekrarlamayacağım bir tur için ikinci bir pasaport çıkartma macerasına girmeyeceğim. Bunun yerine anakarada kalıp rotamı Hatay’a doğru çevirip pasaport parasıyla kebap yemeyi daha uygun buluyorum.

Yine de bilgi için teşekkürler Mutaf K.

Konuyla ilgili Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığının şöyle bir açıklaması var.

http://www.pasaport.pol.tr

10.07.2015  

 Daha önceden almış oldukları pasaportları ile yurt dışına seyahat etmek üzere ilgili yabancı ülkelerin Türkiye’deki temsilciliklerinden vize alan ve/veya bu ülkelere giriş yapan vatandaşlarımızın, bilahare aynı pasaportları ile bir başka yabancı ülkenin temsilciliğine müracaat ettiklerinde, önceki ülkenin vizesi ve/veya giriş damgasının pasaportunda bulunması gerekçe gösterilerek vize taleplerinin olumsuz karşılandığı, Sürekli seyahat etmek durumunda olan şahısların sık sık yeni pasaport almak zorunda kaldığı bilindiğinden, bu durumdaki vatandaşlarımızın ellerinde yeni tip hususi damgalı, hizmet damgalı ve umuma mahsus e-pasaport türlerinden hangisi bulunursa bulunsun, mağduriyetlerin giderilmesi açısından; Ülke ayrımı yapılmadan yurt dışına seyahat edecek adına iki adet geçerli pasaport düzenlenmiş vatandaşlarımızın iki adet pasaportu da kullanma ihtiyacı hasıl olduğunda durumunu belgelendirmesi halinde talep ettiği süre doğrultusunda kendisine her iki pasaportu da teslim edilebilmesi imkanı sağlanmış, uygulama hakkında ne şekilde işlem yapılacağı hususu 22.04.2013 tarihli ve EGM.Gnl.No:41, Bakanlık Gnl.No:22 sayılı genelge ve 05.12.2013 tarih ve 190250 sayılı emir yazımızla İl Valiliklerine bildirilmiştir. 

Pasaport talebiniz ile ilgili olarak tüm başvuru belgeleri ile birlikte (biyometrik fotoğraf, nüfus cüdanı ile defter ve harç bedeli makbuzu) ikinci pasaport talebinizle ilgili mazeretinizi belirtir dilekçe ile  ilgili Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.