Givi XS320 çıktığım tüm gezilerde neredeyse olmazsa olmazım oldu. Günlük kullanımda çok gerek duymasamda kısa uzun, ne zaman tura çıksam Givi XS320 deponun üzerinde yerini alıyor. Elinizin altında olmasını istediğiniz herşeyi, hacmi 15 litre olan bu büyük çantaya doldurabiliyorsunuz. Kullandığım bir yıl sonunda bence iyi yanları neler, kötü yanları neler anlatayım.

Sanırım GIVI XS320’i anlatmadan önce depo üstü çantanın ne kadar kullanışlı olduğunu anlatmalıyım.

Arabada torpido gözü neyse, motorda depo üstü çanta bence o.

Benim için depo üstü çantanın sağladığı en büyük fayda, ıvır zıvır herşeyi elinizin altında tutması. En basitinden zaten hantal olan motor kıyafetlerinin birde ceplerini doldurunca iyice çekilmez oluyor (çanta anahtarı, ev anahtarı, ruhsat, cüzdan, güneş gözlüğü say say bitmez). İşte bu çanta bu sizi bu yüklerden kurtarıyor.

Piyasada pek çok seçenek var. Bağlantı tipleri ve şekilleri en ayırt edici farklılıkları. Biliyorsunuz bir süredir Yamaha Tenere 660 kullanıyorum. Görünüşünü çok sevsemde bu motorun depo kısmının şekli bir garip. Bu yüzdende tüm çantalar düzgün durmuyor. Depo formuna sanırım en uygun çantalardan biri GIVI XS320.

Bağlantı tipleri ve çanta şekilleri

Bağlantı tipleri ve şekilleri bu çantaların en ayırt edici farklılıkları. Piyasada pek çok seçenek var. Depoya yapışan mıknatıslı olanlar, gergi ile bağlananlar ve bazı markaların geliştirdiği pratik tak sök mekanizmaları olanlar.

Belki fotoğraflarını görmüşsünüdür belki, altında dört tane mıknatıslı kulağı olan depo çantaları var. Yakıt deposuna yapışıyorlar. Çok pratik gibi görünse de Tenere’de şöyle bir sorun var, depo metal değil! Bu yüzden bu opsiyon en baştan ortadan kalktı.

Aslında en sağlam bağlanan ve genelde en ucuz olanlar gergi sistemi ile bağlananlar. Benimde ilk baktığım çantalar dolayısı ile bunlar oldu. Sonra fark ettim ki depo kapağının üstüne gelen bu çanta her yakıt alımında tokalarından da olsa sökülecek. Ben bunu X-Max kullanırken depo kapağının üzerine gelen orta konsol çantasıyla yaşadım. O, “Ne olacak iki klips” bir süre sonra eziyet oluyor. Keza motora yüklerken ve sökerken de aynı durum söz konusu. Aslında şimdi düşündüğümde GIVI XS320 yerine belki bu tarz bir çantada alabilirmişim. Sebebini birazdan daha net açıklayacağım.

Tanklock

Gelelim şu tak sök mekanizmalı olanlara. Bazı firmalar bu bağlantı işine daha pratik bir çözüm üretmiş. Depo kapağına takılan bir plastik parçaya (nal diye tabir ediliyor), çantanın altında bulunan diğer bir parça takılıp kolayca kilitleniyor ve aynı kolaylıkla kenarındaki ufak bir mandalla çanta tamamen motordan ayrılıyor.

GIVI XS320 işte bu Tanklock sistemine sahip. Bu pratiklik alırken beni çok cezbetmişti. Bu çanta aslında Afrika Twin ve BMW GS serisi için üretilmiş. Depo şekillerimiz epey benzer. Fakat uyum konusunda sorun var. Ben Givi XS320’yi İstanbul Feyizoğlu’ndan alırken motorum Antalya’daydı. Takıp test etme şansım yoktu. Antalya’ya dönüp Givi’nin Tenere depo kapağı için olan parçasını bağladım. Fakat çantayı taktığımda, çanta ancak yan durumdayken yuvaya tam oturup kilitlenebildiğini gördüm. İki parçayı incelediğimde birini döndürmem gerektiği belliydi. Ya alt kısma (nal) yeni delikler açmam gerektiği yada çantanın altındaki parçayı çevirmem gerektiği ortadaydı. Kolay olan çantanın altındaki parçayı döndürmek oldu. Sanırım kilit mandalının yerini değiştirmemek içinde doğru çözüm buydu. Çanta tabanında dört ufak delikle bu iş halloldu. Diğer deliklerde parçanın altında kaldığından bir sorun oluşturmadı.

Gelelim bu sistemin faydasına zararına. Evet kesinlikle tak sök çok pratik. Sorun şu ki motorun yanından ayrılamaya korkuyorum. Çantayı motora kilitleyecek bir sistem yapsam bu seferde pratiklik nereye gidecek. Ön tarafında sanki bu iş için yapılmamış seyahatte düşmesin diye yapılmış gibi görünen bir gergi – klips sistemi var. Ben ne olur, ne olmaz diye bununla gidona bağlıyorum. Bağlıyorum dediğim bir klips tutuyor. İşte bu yüzden gergi sistemli bir çanta daha güvenli olabilir diye düşünüyorum şimdi.

Yaşadığım en büyük sorun benim çantaya yaptığım modifikasyondan mı kaynakalanıyor bilemiyorum ama bir kaç kez seyir halindeyken yerinden çıktı. Tam kucağımda durduğundan sorunsuzca yola devam ettim. Ön taraftaki klipsi de bu olaydan sonra hep bağlı tuttum. Motorla sıklıkla araziye giriyorum ve ilginçtir bu olay hiç arazide başıma gelmedi. Rüzgar desem bulunduğu yer rüzgarda almıyor. Belki yuvasına tam oturmamıştı.

Tabii ki yakıt alırken de yerinden çıkartmak gerekiyor. Gayet pratik söküyorum. Tek problem ön taraftan bağlı ve biraz iri olduğundan gidonun üzerinde çok düzgün durmuyor. Yine de küçük bir detay, sorun bile diyemem.

Givi XS320 depo üstü çantanın özellikleri

Omuz askısı

Givi XS320 ile beraber ayarlanabilir bir omuz askısıda geliyor. Gayet rahat, omzu acıtmasın diye süngerli. Çanta üzerinde kullanışlı bir kulpta var. Omuzda taşırken tek sorun çantanın altındaki sert plastik bağlantı sistemi büyük taşırken rahatsızlık veriyor.

15 litre hacim

Çantanın hacmi efsane, maximum hacmi 15 litre. Kapağa yakın bir fermuarı açtığınızda tahminimce 10- 12 litre olan çanta, biraz daha yükselerek 15 litre oluyor. Ben neredeyse hiç 15 litre olarak kullanmadım. 12 litrelik formundayken Sony a6300 fotoğraf makinesi dış çantası ile berber rahat rahat sığıyor ve en az o kadar daha yer kalıyor. Gezerken bol bol fotoğraf çekmeyi seven biriyim. Bu durumda da fotoğraf makinemin elimin altında olması büyük kolaylık. Arkalarda bir çantaya koyacağım makineye ulaşmaktansa eminim çekmekten vazgeçer yola devam ederim.

Taşıma kulpu

Çantanın iyi yanında ve kulpun bulunduğu yerde ayrıca üç küçük gözü var. Yandakiler biraz daha büyük olsa da bence hepsi çok küçük. Yan tarafın birine omuz askısını, diğerine yağmurluğunu ancak sığdırıyorum. Diğer göz ise ancak ufak bir cüzdan alır. Ben ekstra kamera bataryalarını koyuyorum. Yan ceplerin dış yüzeyleri reklektif bir malzeme ile kaplı, ışık vurduğunda parlıyorlar. Bu ceplere kilit takmak mümkün değil.

Reklektif yağmurluk

Yağmurluk demişken onuda anlatayım. Çanta suya dayanıklı ama bu su geçirmez anlamına gelmiyor. Hafif yağmurda sorun yaşamadım ama firma bir garanti vermiyor. Bunun için yanında bir de görünürlüğü arttırsın diye reklektif, fosforlu sarı, çantanın üzerini kaplayacak bir su geçirmez kılıf koymuş. Bu kılıfı test edecek kadar yağışta kullanmadım. Yağmurluğun üst kısmıda bu arada harita gözü görülebilsin diye şeffaf. Dokunmatik mi bilmiyorum, bir ara test eder yazarım.

Şeffaf, dokunmatik kapak

Üst tarafında, kapak kısmında bulunan şeffaf kısım tablet, telefon hem harita için çok faydalı. Çantanın içinden erişilebilen bu şeffaf kısım dokunmatik. Fakat telefonunuzu parmak iziniz yada yandaki düğmelerden biriyle kilit ekranından çıkartıyorsanız bu ayarı değiştirmeniz gerekli. Kapağın dışından düğmelere erişme şansınız yok. Garmin Zumo 595‘i almadan önce bir süre bu kısmı telefonla navigasyon için kullanmayı denesemde, yolda bakış açımın çok altında kaldığını ve sürüşü tehlikeye soktuğunu söyleyebilirim. Navigasyon için kullanmasanız da durduğunuzda telefona pratik bir erişim sağlaması çok güzel. Çantanın bu kapak kısmındaki karşılıklı çalışan fermuarlarda kilit için halka bulunuyor.

Dokunmatik, ayrılabilir, tablet / harita kılıfı

Demin bahsettiğim üst şeffaf göz haricinde yine kolayca çantaya ayrıca takılıp sökülebilen bir tablet harita çantası daha beraberinde geliyor. Ben mevcut gözü kullandığımdan bu kılıfa hiç ihtiyaç duymadım. Evde koyduğum yerde duruyor.

Güç kablosu girişi

Çantanın ön tarafında bir kablo giriş yeri var. Bu gerçekten çok işime yarıyor. Çakmaklıktan aldığım kabloyu bu kablo girişinden içine gönderip telefon, powerbank, aksiyon kamera ve ekstra bataryaları, neyin şarja ihtiyacı varsa kolaylıkla şarj ediyorum.

Sonuç

Sadede gelecek olursak bu çantayı seviyor muyum? Evet, işini hakkıyla yapan bir çanta.

Depo üstü çanta pratik mi? Evet! Ama Honda NC750x dct’nin bagajı gibi başka bir çözüm olsa kesin sürüş konforu açısından depo üstü çanta kullanmazdım. Çanta yokken yaptığım sürüşler daha bir ferah.

Bugün olsa alır mıyım? Bu soruyu yazınca size güncel fiyatını yazayım dedim, görünce bende inanamadım. Aldığımda üçte biriydi! Kur desen, böyle kur mu olur? Piyasası olsa paranı depo üstü çantaya yatır!

Türkiye’de satış fiyatı 1035 TL !
Yurtdışı fiyatına da baktım Louis.eu  €149.99

 Daha fazla küfür duymadan ben kaçayım.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.