Arka, kuyruk, artçı çantası artık adına ne derseniz… Bana lazım olan da tam bu çantaydı!

Seyhatlerde kullanmak üzere Yamaha X-max’e çanta araştırmaya başladığımda, ortada daha konsol çantası ve arka çanta (topcase) yokken karşılaştım SW-Motech cargobag’le. SW-Motech firması hakkında aslında pek bilgi sahibi olmasam da biraz inceleyince piyasada önde gelen motosiklet aksesuar üreticisi olduğunu, özellikle “tail bag cargobag” diye geçen bu modelinin (BC.HTA.00.306.10000) benim için çok uygun olduğunu keşfettim.

Piyasada yine kumaş ama sert iç kalıplara sahip formu bozulmayan, bu tarz başka çantalarda var ama SW-Motech cargobag çanta onlar gibi değil. SW-Motech cargobag’i kullanmadığınızda katlayıp sele altında da taşıyabiliyorsunuz (bilen bilir X-max geniş sele altından bahsediyorum). Üstelik çanta 50 litre.

Su geçirmezlik

SW-Motech cargobag’in tek problemi hafif yağmur yada su sıçramalarında sorun yok ama tamamen su geçirmez değil. Çantanın içerisinde, çanta ebadında ayrıca bir su geçirmez kumaş torba da bulunuyor. Bence bu iç katmanda yeteri kadar güvenilir değil. Ben bu sorunu da Decathlon’dan aldığım çanta yağmurluğu ile çözdüm. Bu ağzı lastikli branda çok az yer kaplıyor ve kancalı elastik file ile çanta üzerine sabitliyorum. Yağmurluğun turuncu rengi böyle kötü havalarda görünürlüğünüzü de arttırıyor. Çanta yağmurluğunu uzun süreli yoğun yağış altında test etmedim ama sorun çıkarmayacak gibi görünüyor.

28.01.2018 Edit: Su geçirmezlik için Facebook’da üye olduğum WildPeace Survival&Bushcraft Academy grubunda Utku Başkurt’un “Su geçirmez tarp yapımı” adlı paylaşımındaki metodu kullanabilir. Ben artık bu çantayıa ihtiyacım olmadığından kullanmıyorum. Bu yüzden orjinalliğini bozmamak adına bu çantada denemedim (Başka çantalarda denedim ve işe yarıyor). 

Çantanın malzemesi balistik kumaş diye geçiyor ve epey sağlam. Fermuarlar ve perlon bantlar içinde aynı şeyi söyleyebilirim.

Hacim

Daha önce bahsettiğim gibi SW-Motech cargobag çanta 50 litre ve üç kısımdan oluşuyor. Kilitlenebilir büyük bir orta alan ve yanlarda ne yazık ki kilitlenemeyen büyükçe iki cebi var. Bir yandan da çanta kumaş zaten, kilitlesen ne olacak değil mi?

Fotoğraflarda çok belli olmasa da yan cepler epey büyük. 45 numara ayakkabılarımı rahatlıkla alıyor hatta dahada yer kalıyor. Hacim %50 orta, %25 x 2 yan cepler şeklinde bölünmüş gibi. Çantanın boyutları; 70 cm. genişlik, 45 cm. yükseklik, 40 cm. boy şeklinde.

Kullanışlılık

SW-Motech cargobag çantanın iki üst yanda lastikli gergileri de mevcut. İstenirse bu kısımlara da çok rahatlıkla mat veya çadır bile bağlanabilir. Çantanın üzerinde ayrıca tokalı, çıkartılabilir, ayarlanabilir perlon bantlar mevcut. Bunlarla da malzemelerinizi üzerine sabitleyebilirsiniz. Bu tokalar ayrıca SW-Motech firmasının diğer ürünleri ile kombinasyonlar yapmanızı da sağlıyor. Örneğin su geçirmez sosis çantasını, bu tokalar aracılığı ile başka bir bağlantı yapmadan sabitleyebilirsiniz. Çantanın ön tarafında fermuarlı bir göz içerisinde taşımayı kolaylaştırmak için gizlenmiş kumaş bir kulp bulunuyor ve gayet kullanışlı.

Motora bağlantısı

SW-Motech cargobag artçının yerine oturuyor. İki ön, iki arka dört adet gergi ile sabitleniyor. Gördüğünüz gibi ben ön iki gergiyi katlanabilir artçı ayaklıklarına, arka iki gergiyle de arka çanta demirine sabitledim. Gergilerin metal sıkıştırıcıları motoru çizmesin diye altlarına küçük bir deri parçasını eklemeleri mantıklı bir hareket olmuş. metal sıkıştırıcılar sağlam fakat firma yine de perlon bantları sonradan bir tur bile olsa düğümlemenizi öneriyor.

SW-Motech cargobag’in boyutları arka gergileri tam sıkarsanız, X-max selesinin artçı kısmını kaplıyor. Seyahat esnasında sırtınızı çantaya yaslanabilmek bile uzun yolda ayrı bir konfor sağlıyor.

SW-Motech cargobag yerine, her ne kadar  yolcu taşımada avantajlı görünse de neden sele çanta (yan çanta) almadığıma gelince;

Birincisi sürerken (90 kg) arkamda bir yolcu taşıyorsam (60 kg.), arka çanta (10 kg), konsol çantası (10 kg) ve sele altı (10 kg) doluysa zaten yük haddine ulaşmış hatta aşmış olabilirim (180 kg).

Tecrübe etmesem de hep bahsedilen sabitleme sorunu, hatta karenajda çizilmelere sebep olduğunun söylenmesi (satıcı söyledi) ve motorun arka kısmının fazla genişlemesi de diyebilirim.

Orjinal olmasa da bazı firmaların çanta demiri yaptığını biliyorum umarım bir gün deneyimleyip yazma şansı bulurum.

Fotoğraflar için Erhan SEVENLER‘e  çok teşekkür ederim, umarım seninde yakın zamanda motorun olur 🙂

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.