Dördüncü cemre yollara düştü. Mevsimi geldi. Kamp alanı, rota soranlar çoğaldı. Motorla uzun tur planlayanlar yola çıkmaya başladı. Bu hafta sonu da 8. Tenere Kampı Bursa Gököz’de yapılacak. Belki bu işe ilk defa kalkışacaklara bir faydası olur diye bu yazı ile motosiklet ile gezi ve kamp ekipmanlarımı bir listeleyeyim dedim.  Aslında bu ekipman listesi seyahatin tipine göre pek çok değişiklik gösterebilir. Doğada mı konaklayacağız, şehirde mi? Yurtdışına çıkacaksak gerekli izinler hatta aşılar gibi detaylar bile var.

Liste uzun gelebilir, çok ilginizi çekmezse ekipman başlıklarına bir göz atın yeter. Mümkün olursa yükünüzü tartın, limit belirleyin. Emin olun gereksiz pek çok ekipmanı bırakmanıza sebep olacaktır. 

Sonuç olarak yanımıza kıyamete hazırlanır gibi malzeme almanın bir anlamı yok, keşif ruhunuz yanınızda olsun yeter.


Kıyafet

Mevsim şartları çok büyük farklılıklar yarattığından, yanınıza almanız gereken her şeyi yazabileceğim bir liste ne yazık ki mümkün değil. Mevsim ne olursa olsun uzun bir turda işin görsel bir kısmından uzak durmak, ekipmanlarda fonksiyonelliğe önem vermek daha mantıklı olacaktır.

Doğru ekipman seçimi

Benim dikkat ettiğim iki önemli faktör var;

Sayı

Hatayı her zaman çok kıyafet almaktan yana yapmışımdır. Hep gereğinden fazla eşya taşırım. Bu yüzden iki kere elemek ve kıyafetlerin tamamı görecek şekilde gruplara ayırıp koymak benim için çok faydalı oluyor. Bu şekilde gereksiz olan her şeyi eleyebiliyorum. Yanınıza fazladan almak yerine kıyafetleri yıkayabileceğinizi unutmayın.

Fonksiyon

Motosiklet kıyafetleri bildiğiniz üzere zaten çok yer kaplıyorlar. Bu yüzden alacağım günlük kıyafetlerde birinci önceliğim hacim. Mevsimine göre kaz tüyü mont ve polar kumaştan kıyafetler emsallerine göre çok daha az yer kaplıyor. Diğer önceliğim mevsim şartlarına uyum. Ne olursa olsun çabuk kuruyabilen kıyafetler tercihim. Kış için sıcak tutan, kaz tüyü ve polartech, 3M thinsulate, suya dayanıklı gore-tex gibi malzemelerden üretilmiş kıyafetleri tercih ediyorum. Yaz için terletmeyen, nefes alan yine çabuk kuruyan kumaşlar tercihim.


Barınma

Neredeyse yükümün yarısını barınma ekipmanları için oluşturuyor. Dolayısı ile en çok yer tasarrufu yapılabilecek kısım bu.

Çadır 

Neredeyse en önemli ekipman. Hakkında on sayfa yazı yazılır. Hangi mevsimde, hangi coğrafyada kaç kişi kullanacaksınız, bütçe….
Artçısız geziler için iki, artçınız varsa üç kişilik çadır almanızı öneririm zira kıyafetler ve diğer malzemeler çadırda bir kişilik daha yer kaplıyor. Birden çok motorla çıkılacak geziler için çadır paylaşmak tabii ki büyük yer tasarrufu sağlayacaktır.

Şimdiye kadar başıma gelmese de çadırda güvenlik önemli bir konu. Çöplerinizi ve gıda malzemelerinizi açıkta bırakmadığınız sürece size zarar verebilecek yabani hayvanlarla karşılaşmanız ülkemizde epey zor.

Bence daha önemli bir güvenlik sorunu olabilecek hırsızlıklar içinde motosikleti çadırımın tam yanına park ediyorum, kilitleyemeyeceğim ekipmanı çadır içine alıyorum. Çadır içinde de yatacağım tarafı da diğer yanda seçiyorum. Gördüğüm kadarıyla hırsızlar çadıra genelde kapıdan girmiyor, çadırı keserek eşyalara ulaşmaya çalışıyorlar. Bu pozisyon; iki yanda set oluşturup, ortada güvenli bir alan yaratıyor diye düşünüyorum. Yine de cüzdan, telefon, pasaport gibi önemli belgelerinizi uyku tulumunda saklamanızı öneririm. 

Ben çadırda olmadığım zamanlarda biraz da olsa caydırıcı olur diye düşündüğüm Tchibo’dan aldığım seyahat alarmını da kullanıyorum.
Ayrıca her ihtimale karşı çadır için ufak not küçük bir pol tamir kiti ve bir kaç ekstra kazık almanız da akıllıca olur.

Gideceğim yere ve mevsime göre değişen ultra hafif ve normal ağırlıkta sayılabilecek iki çadır kullanıyorum. Biri Ferrino Lightent II. Ağırlığı 1.100 gram çok hafif ve az yer kaplayan bir çadır. Önemli sayılabilecek bir sorunu pollerini taktığınızda kendi başına ayakta durabilen bir çadır değil. İpler ve kazıklarla gerdirerek dik durabilir hale getiriyorsunuz. Yani bir kumsalda ya da kayalık bir zeminde bu çadırı kullanmak biraz zor. Tavanı epey alçak. İçerisinde motosiklet kıyafetlerimi giyip çıkarmak büyük eziyet, neredeyse imkansız. Yağmurla arası iyi ama dediğim gibi iç hacmi küçük olduğundan çadırda kamp ocağı kullanmak ya da ekipmanlarınızın tamamını sığdırmanız mümkün değil. Dışında küçük bir bagajı olsa da yeterli gelmiyor.  Garip bir şekilde uzun motosiklet gezilerinde hacminden dolayı daha çok kullanacağımı düşünsem de tam tersi oldu. Daha kısa motor turları ve doğa yürüyüşlerinde kullanıyorum.

Uzun gezilerde çadır içine daha çok ekipman almak zorunda kaldığımdan mı bilmem, içine daha rahat sığabildiğimden tercihim Husky Beast 4 mevsim 3 kişilik çadırdan yana oluyor. Neredeyse iki katı yer kaplasa ve üç katı ağırlıkta da olsa, özellikle çift kapısıyla daha kullanışlı. Kötü havalarda içerisinde yemek pişirmek vakit geçirmek mümkün.

Uyku tulumu

Mevsim şartlarına uygun, mümkünse az yer kaplayan ama bedeninize uygun büyüklükte bir tulum seçmek akıllıca olacaktır.  Fiyatları yüksek olsa da kuş tüyü dolgulu tulumlar, sentetik dolguya göre genellikle çok daha az yer kaplar. Fakat her kuş tüyü uyku tulumu düşük sıcaklıklara çok dayanıklıdır diye bir şart da yoktur. İçerisindeki dolgu miktarı da önemlidir. Ne olursa olsun, ev içerisinde bile olsa daha önce test ettiğiniz bir ekipmanı kullanmanızı öneririm. Tulum içerisine kıyafetle girmemeye dikkat edin.

Ben mevsimine göre, hiç memnun olmadığım sadece yazın kullanabildiğim Evolite Cocoon 300 kaz tüyü yada hacmi dışında çok memnun olduğum North Face Aleutian 20/-7 sentetik tulum kullanıyorum. Özellikle Evolite Cocoon 300 kaz tüyü ile ilgili Adrenalin mağazasında çok yanlış yönlendirildiğimi belirtmek istiyorum. Kesinlikle belirtilen konfor değerlerine sahip bir uyku tulumu değil, denemedik demeyiz!

Mat (köpük mat) 

Pek önemsenmese de yatarken zeminle aramızdaki ilişkiyi belirleyecek ekipman tabii ki mat. Isı izolasyonu, konfor neredeyse tamamen mata bağlı. Kötü geçen geceniz ertesi gününüzü zehir edebilir. Ben köpük mat olarak Evolite Pro kullanıyorum ve gayet memnunum. Mat kalınlığı hacmi arttırsa da  konfora büyük etkisi var. Satın alırken bunu göz önünde bulundurun. Suya dayanıklı bir malzeme olduğu için gideceğiniz yola bağlı olarak tabi motorunuzda uygun bir yere bağlayabilirsiniz. Kirlenmemesi için basit bir naylona (çöp torbası öneririm) sarmak mantıklı olur. Şişme mat aslında yanınıza köpük mat yerine daha az yer kaplayan şişme mat da alabilirsiniz. Ben sağlamlık açısından köpük malzemeyi birinci sıraya koydum.

Şişme matlar hiç başıma gelmedi ama elbette patlayabilirler. Vanasını açıp çadıra serdiğinizde bir süre sonra kendiliğinden şişer, siz sadece finalde bir iki nefes üfleyip vanayı kapatırsınız. Köpük matla aynı kalınlıktaki şişme mat çok daha az yer işgal eder. Genellikle köpük mata göre daha ağırdırlar.

Ben şişme mat olarak Loap marka 1.5 cm’lik bir şişme mat kullanıyorum. Konfor konusunda bana göre köpük matla çok büyük bir farkı yok. Hacimden dolayı tercih ediyorum. Şişme matların 6 cm’e kadar kalınlıkta olanları var. Bana göre bunlar artık mat değil birer yatak. Konfor meraklısıysanız bagaj alanından taviz verip bunu da seçebilirsiniz.

Şişme yastık 

Yastık benim için çok önemli. Benim gibi yastıksız uyuyamayanlardansanız, yanınızda taşıdığınız su geçirmez çantaların birini kullanabilirsiniz. Ya da benim gibi Dechatlon’dan alacağınız Air Basic şişirilebilir yastık kullanabilirsiniz. Üzerine bir T-shirt ya da Buff geçirip yastık kılıfı yapmak konforunuzu daha da arttıracaktır. Ben yastığı bulmam kolaylaşsın diye şişme matın arasına koyup paketliyorum.

Tente

Sadece yağışlı havalarda değil güneş altında da ihtiyaç duyabileceğiniz bir ekipman. Ben yine Dechatlon‘dan aldım. Olmazsa olmaz değil ama neredeyse tüm kamplarım da kullanıyorum. Ağırlık yapmaması açısından pollerini taşımıyorum. Gerektiğinde motor üzerini örtmekte, çadıra ekstra bir katman yapmakta yada hamağın üzerinde de kullanabiliyorsunuz. Çadırın dışında size korunaklı bir kullanım alanı sağlıyor. Eğer sağlam bir pançonuz varsa onu da tente olarak kullanabilirsiniz.

Cep hamağı 

Hamak olmazsa olmazım. Biz bu gezileri neden yapıyoruz? İşin amacı keyif değil mi? Al o zaman sana keyif çarpı iki. Yine Decahtlon‘dan. Ufak ve sağlam. Tek eksiği ağaca bağlantı için perlon ve karabina (Bu arada perlon ve karabina diğer ekipman kısmında listemizde, ayrıca almanıza gerek yok.)


Kamp Mutfağı

İkmal yapabileceğiniz bir rotada geziyorsanız yanınıza fazla malzeme alıp yük yapmayın. Özellikle kolay erişebileceğiniz yerlerde ara öğünler için kuru meyve yada protein bar bulundurabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde malum kıyafetlerimizden dolayı ter ile büyük bir su kaybı yaşıyoruz. Kolay erişebileceğiniz yerde muhakkak su bulundurun ve bol bol için. Motor kullanmak yorucu bir iş. Gün içinde ve sonunda yemek hazırlamak bu yüzden biraz eziyet. Konserve balık ve sebzeler, makarna ve bakliyatlar (özellikle bulgur ve mercimek) hem pratik hem doyurucu. Ben bakliyat ve makarna gibi erzağımı birer öğüne yetecek kadar bölerek buzdolabı poşetlerine koyuyorum. Bu sistem yerleşimde epey kolaylık sağlayıp alan kazandırıyor. Sabah kahvaltı esnasında ekstra sıcak su kaynatıp bunu termos da saklıyorum. Gün boyunca molalarda doğrudan sıcak su ile kullanılan pratik çorbalar, çay ve kahve için kullanabiliyorum.

Buyrun size ufak bir kamp mutfağı ekipman listesi…

Ocak

Benzinli, propan kartuşlu ocaklar kullanabileceğiniz gibi, uygun bir yerdeyseniz ben pek mantıklı bulmasamda güvenli bir şekilde ateş yakmakta çözüm olabilir. Benzinli ocaklar yakıt donmadığı için özellikle yüksek irtifalarda kullanılır. Kartuşlu ocaklar genellikle şehir geçişli gezilerde kullanılmalı zira kartuş bulamayıp yakıt sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Ben Kovea titanyum çakmaklı propan gazlı ocak kullanıyorum. Gayet memnunum, çakmaklı oluşu sigara içmeyen (ben) için ayrıca pratik.  Aslında denemek istediğim bir ürün daha var. Taşınabilir kamp odun sobası. Çadır içerisinde kullanımı bence mümkün olmasa da eğlenceli bir ürüne benziyor. Yakıt sorunu da yaşayacağınızı pek sanmıyorum.
Edit : Bu ekipmanıda denedin! linki şu Lixada Outdoor Stove

Kartuş veya yakıt

Bir ocağınız varsa yakıtınız da olmak zorunda. Benzinli ocaklar böyle bir turda yakıt konusunda en şanslı olanı. Bununla beraber bütan propan kartuşları her yerde bulamayabilirsiniz. Bu kartuşları alırken sibop mekanizmalı olanlarından aldığınızdan emin olun. Aksi halde ocağa taktıktan sonra sökemezsiniz.

Rüzgar siperliği

Basit bir ekipman ama sadece ocağın sönmemesi için değil verdiği ısıyı verimli kullanmak içinde gerekli. Eğer yanınızda yoksa ocağınızı  rüzgar almayan bir yerde kullanın. Bu tarz bir siperliği ben Decathlon’dan almıştım ama internet mağazasında linkini bulamadım.

Tencere seti

Ben uzun turlarda Ferrino Popote Duo Hard Tencere Setini (Edit: neredeyse kullanamadan iç içe geçen bu kaplar titreşimden bir birinin kaplamasını kazıdı!), kısa turlarda Stanley Adventure 0.71 Lt. yemek pişirme setini kullanıyorum. İkisinin de bardaklarını gereksiz bulduğumdan yanıma almıyorum. Aslında Stanley Adventure 0.71 Lt. uzun turlar için bile yeterli. Az önce belirttiğim gibi erzağı bu kapların içine yerleştirdiğimden sadece kalınlıkları kadar yer işgal ediyorlar. Eğer çok kişi ile bir tura çıkmışsam genelde Ferrino Kamp Tipi çaydanlık da yanımda oluyor.
Edit: Listeye bir de Stanley Adventure 1,5 Lt. tencere seti katıldı. İncelemesi tam şurada…

Kamp bıçağı

En sevdiğim ekipman. Uygun fiyatlı ve dayanıklı Morakniv (son dönem favorim Morakniv Tactical) ya da Bahco bıçaklarını tercih ediyorum. Kolay körelmeyen buschcraft bıçakları üretiyorlar. Biri yedek olmak üzere genelde iki tane bulunduruyorum. Kolay ulaşabileceğim bir yerde de Petzl Spatha S92 çakı bulundururum. Ucuz, kaliteli, pratik kullanımlı bir çakı. Tamir setimin içerisinde de ucu pense olabilen çok işlevli bir çakı bulunuyor.

Kamp çatal kaşığı (tek parça)

Ayrıca tabak kullanmadığımdan Ferrino’yu çizmemek için Light My Fire® Spork plastik bir tarafı çatal bir tarafı kaşık bir ekipman kullanıyorum.

Bulaşık süngeri

İkiye bölüp yarısını alıyorum.

Deterjan

Mümkünse organik, bulması kolay olduğundan Frosch marka çok küçük bir kapta ve çok az kullanmak şartıyla. Eğer benim gibi çelik tencere kullanıyorsanız suyun bol olduğu bir yerdeyseniz temiz bir avuç toprak ile ovmanız bile kabı temizlemeye yetecektir.

Sıvı yağ

Çok küçük bir kapta ve çok az kullanmak şartıyla.

Çakmak

Mümkünse rüzgara dayanıklı, tekrar doldurulabilen benzinli çakmaklar tercihimdir. Aslında Türkiye’de bulamadığım Brunton Firestorm marka basit bir çakmak var. Belki biri hediye eder.

Bardak

Stanley 0,70 Lt yada termosum (kapağı bardak olarak kullanılıyor) yanımda ise ekstra bardağı sadece misafir için taşıyorum.

Tuzluk Light My Fire Tuzluk ve Biberlik

Kullandığım Light My Fire baharat setinin ufakta olsa üç adet gözü var.

Çöp torbası

Ben yanıma büyük boy ve orta boy alıyorum. Sadece asıl amacı için değil pek çok durumda faydalı oluyor. Botlar sürpriz yapar ve su alırsa bile işe yarıyor.

Termos

Yine vazgeçemediğim bir ekipmanBen Stanley Classic Vacuum 0.75 Lt. termos kullanıyorum. Kapağı bardak olarak iş görüyor. Stanley’in iddaasına göre 12 saat ısısını koruyor. Yakın zamanda testini yapacağım.

Su filtresi

Temiz bir su kaynağınız yoksa içilebilir kalitede su elde etmek için.

Moka pot

Kahvesiz yapamıyorum.


Motorsiklet

Bu başlığın altı epey karışık. Motorun ihtiyaçları zamanla tecrübe edilerek öğreniliyor ama ben yinede bazı olmazsa olmaz öncelikli ekipmanlarımı ekleyeyim.

Sağlık çantası

Sadece ilk yardım seti değil ufak rahatsızlıklar için ilaçlar bulunuyor.

Tamir takımı

Bu tamamen ayrı bir başlık olur ama size kabaca Vaclav Turek diye bir duayenin kullandığı ekipmanların linkini vereyim. Tam listesi yazının en dibinde.

Ayrıca…

Lastik tamir kiti,
Kilit,
Kask kilidi,
Yedek benzin (gidilecek yere göre arttırılabilir ya da hiç alınmayabilir),
Gücünü çakmak çıkışından alan küçük bir kompresör ya da pompa,
Zincir yağlama (temizlik ve yağlama spreyleri),
Plastik kelepçe,
Spanzet (2 adet),
Perlon (Zincir perlon diye bir tipi var. Bu tip aynı zamanda hamak bağlamak için çok kullanışlı oluyor.),
Bir kaç karabina,
Ducktape,
Elektrik bandı (su geçirmez),
Metal kelepçe,
İnce iş eldiveni,
5 metre kevlar ip (ince),
Fosforlu ışık çubuğu,
İnce plastik hortum (1 metre kadar),

Koruma demirine bağlı bir gidon çantası içinde taşıdığım az yer kaplayan bir motosiklet brandası acil durum veya kısa molalarda bir bivak gibi içine girip uyumak için faydalı oluyor.


Çantalar

Motora ve kişiye göre değişen bir konu olduğundan çanta konusunda “şunu alın, bunu alın” diyemem. Ben size kullandıklarımı yazayım. Şu an pek memnun olmasam da Yamaha yan ve arka çantalarım var (incelemesi: Neden Yamaha Çanta Almamalıyım). Daha önceki motorumda yine Yamaha Topcase ve SW-Motech artçı çantası da kullandım. Bunlara ek olarak su geçirmez çantalar, depo üstü çanta ve konsol çantası da kullandığım oldu.

Çantanızın, motorunuzun yerleşim planı çok önemli. Malum biraz alt alta üst üste bir durum var.  Bu yüzden ne nerede bilmek epey önemli. Sıklıkla kullanılan ekipmanlar elbette kolay erişimi olan yerlere konmalı. Malzemeleri gruplandırıp mümkünse şeffaf ya da içi görünen çantalar koyup yerleştirmekte çok faydalı oluyor. Ben kıyafetlerimi bile bu şekilde bölüyorum.

Ecnebilerin panniers pocket dediği ekipmanlar, genellikle koruma demirine bağlanan ufak çantalar çok işime yarıyor. Bu iş için Aliexpress’den aldığım bir kaç çantayı denedim, incelemelerini en kısa zamanda yazar linkini buraya eklerim. Daha önce bahsettiğim gibi koruma demirine bağladığım Decathlon gidon çantası ahtapot gergi file, ve ekstra lastik gergiler de hep yanımdalar.

Diğer

Hem çok şey alma diyorsun hem de koca bir ekipman listesi hazırlamışsın diyeceksiniz ama finali şunlarla yapayım. Bunların içinden istediklerinizi seçmek size kalmış.

Kafa lambası (Fazla profesyonel ama ben Petzl Nao kullanıyorum (Edit: Kullanıyordum! Sanırım kaybettim. Yerine Petzl Tikka aldım),
Kamp lambası (noktasal değil alan aydınlatan bir lamba. Ben Blitz Power kullanıyorum),
Az yer kaplayan katlanır sandalye (Deneme fırsatı bulamadım ama ben PRASEAT kamp sandalyesi aldım),
Gizli para çantası (Pacsafe tavsiye edilir),
Kişisel temizlik malzemeleri (diş fırçası ve macunu, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, küçük bir kapta şampuan ve sıvı sabun vs.),
Mikrofiber havlu,
Çamaşır yıkama filesi,
Yüksek faktörlü güneş kremi,
Sinek kovucu,
Xiaomi Power Strip (çoklu priz, eğer orman kampı gibi elektrik bulabileceğiniz noktalarda 3 usb 3 fiş girişiyle muhteşem iş çıkartıyor),
Xiaomi 20000 mAh Powerbank,
Goal Zero Guardian solar şarj kiti ,
Universal priz dönüştürücü,
Kameralar (Benim kullandılarım Dji Spark, Dji Osmo, Gopro ve aksesuarları ve Sony a6300),
Usb kabloları,
GPS,
Tabii ki telefon,
Belki mp3 player  ve kulaklıklar,
Harita (gps ya da telefon var demeyin alın otomobil ve turing kulübü),
Ruhsat ehliyet vs fotokopileri (Ben birer kopya da Google Drive’da saklıyorum),
Çanta ve motor yedek anahtarları,
Kaskımda ve motorda ad, soyad, acil durum numarası ve kan grubu yazılı. Genelde tek gezdiğimden, daha detaylı kişisel bilgilerimin ve acil durum numaralarının yazdığı bir kağıt olan su geçirmez küçük bir kapsülü kolye gibi boynumda taşıyorum.

Son olarak hala yer varsa güzel de bir kitap aldınız mı yanınıza :)…

 Liste ile ilgili öneri gelir veya aklıma başka düzeltmeler gelirse elimden geldiğince revize edeceğim. Umarım biraz da olsa faydalı olur. Şimdiden iyi yolculuklar en önemlisi iyi eğlenceler diliyorum.


Yazıda bahsettiğim kullandığım ürünlerle ilgili inceleme yazılarını da yazdıkça linklerle ekleyeceğim.

Vaclav Turek listesinin Türkçe meali. Elçiye zeval olmaz diyerek paylaşıyorum;
Vaclav Turek small board tools
22 mm Bir Ağız Yıldız Anahtar (ucu bükümlü)
27 mm yıldız anahtar (düz)***********
17 mm ingiliz anahtarı
19 mm ingiliz anahtarı
14 mm ingiliz anahtarı
12 mm ingiliz anahtarı
10 mm ingiliz anahtarı
8 mm ingiliz anahtarı
multitool (çok amaçlı çakı)
iç lastik yama kiti
tornavida seti
buji
17 mm buji anahtarı (maximum 12 cm uzunlukta) ************
4 mm alyan anahtarı
5 mm alyan anahtarı
6 mm alyan anahtarı
8 mm alyan anahtarı
14 mm alyan anahtarı
Kademeli (ayarlı) pense (ford pense)*************
2 mm pim zımbası

board tools for a big journey
ön ve arka iç lastik
çakmak çıkışlı küçük hava kompresörü
Yamaha’nın kendi orjinal tamir seti (sele altında bulunur)
süspansiyon ayar anahtarı
6mm’den 22mm ‘ye kadar bir uç yıldız diğer uç düz ingiliz anahtarı seti
27 mm yıldız ingiliz anahtarı
Steering Head Ring Nut (gidon rulmanına ulaşırken tepedeki halkayı söken anahtar sanırım)
Ön fren ve debriyaj yedek maneti
küçük bir voltmetre ve temel kullanım bilgisi (su geçirmez torba içerisinde)
kablo klipsi (kablo bağı) değişik boyutlarda
duck tape (tamir bandı)
elektrik bandı
2-3 metre iki renk elektrik kablosu
bir parça tel
debriyaj balatası
debriyaj teli
kafa lambası
su pompası tamir seti
kask temizlik spreyi ve bezi
wd-40 küçük kutu
zincir temizleme spreyi
zincir yağı
2 adet gergi halatı (perlon)
0.5 lt motor yağı
1.5 lt benzin

2 comments

 1. Ağabeyim Merhaba, Antalya/Hatay rotanızı defalarca okudum. Ve Büyük bir keyif aldım. Bende Bu Eylül 20 ve Ekim 5 arasında bu Rotayı takip edip gitmek istiyorum. 😊 Ben Size çok yakın bir yerde Çıralıda ikamet ediyorum. An itibariyle işlerinizin çok olduğunu düşünüyorum. Olaki biraz boş bir zamanınızda Sizi hem tanımak Ve biraz (çok) bilgi almak isterdim. Şimdiden Teşekkür ediyorum.
  Cemail Yenigün /

  1. Merhaba Cemail Bey,
   Elimden geldiğince yardımcı olup tanışmayı bende isterim. Size bir mail gönderdim.
   Görüşmek üzere.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.