Çok iddialı bir başlık oldu farkındayım. Ama çok dertliyim şu orjinal çantalardan. Yamaha keşke görselliğe verdiği önemi sağlamlığa da verseymiş. Elimden geldiğince derdimi, “Neden Yamaha çanta almamalıyım?” açıklayayım.

Aslında ben tercih edip, gidip aldım sayılmaz. Motorum ikinci el, ve çantayı benden önceki sahibi almış. Aslına bakarsanız aynı hataya bende çok rahat düşerdim. Daha önce X-max’e arka çanta alırken aynı hataya düşmüştüm. Bu kadar olmasa da ondan da şikayetlerim vardı.

Başlıklar altında anlatayım şikayetlerimi

Sağlam değiller.

Sadece bunu yazsam yeter aslında ama açıklayayım. Çanta plastik alüminyum karışımı. Hatta alüminyum görünümlü plastik desek daha doğru. Neredeyse bütün hayati noktalar plastik. Tüm köşeler, birleşme yerleri, menteşeler (bu konuya ayrıca geleceğim) kilitler plastik. Bir çantada ne kadar parça varsa o kadar sıkıntı çıkma ihtimali yüksek bunu anladım bu çantadan. Normal kullanımda bile düşen parçaları var.

Motora bağlantısı

Aslında en albenisi olan kısmı bu. Çantaları söktüğümüz zaman diğer çantalarda olduğu gibi motorun kenarında kalan bağlantı demirleri yok. Motora daha bir cross motor havası veriyor. Ama benim gibi çantanın içi boşken bile trafikte araçlardan biraz daha saygı görebilmek adına çanta sökmeyen birine hiç bir şey ifade etmiyor.

Bu bağlantılar bana ilk başta güven verse de, Mersin Anamur arasında ufak bir aksilik sonucu motoru yana yatırınca anladım olabilecekleri. İlk anda çantanın alt yuvadan çıktığını anlamadım. Yaklaşık yüz kilometre sonra mola verdiğimde farkettim garipliği. Çanta alt yuvadan çıkarak tekerleğe doğru ilerlemiş, yuva yerine tabanı sıkıştığından kurtulmamış. Bu arada sanmayın ki yerlerde sürüklendim, sadece sağa devrildim. Zaten çantada görünen çizikler dışında bir hasar da yok. Şimdi burada aklımdaki soru şu, biraz daha şiddetli düşsem, çanta biraz daha ilerlese tel janta mı zarar verecekmiş? Bu tarz bir talihsizlikte yola devam edebilmeyi, çantanın dağılmasına tercih ederim. Diğer tip çanta bağlantıları bu yüzden 1-0 öne geçti.

Bağlantı ile ilgili bir diğer terslik alt bağlantı ayağının üzerindeki kauçuk pabuç. Darbeyi alsın, titreşimi önlesin diye konan bu pabuç eğer dikkatli olmazsanız çanta olmadığında yada tak sök yaparken düşüyor. Henüz kaybetmeyenlere önerim iyi bir yapıştırıcı ile yapıştırın. Zira sonradan satılmıyor! Kaybedenler içinde bir çözümüm var. “Onur Yardımcı” bu parçanın birebir kopyasını 3D printer ile daha sert bir plastikten basıyor. Kendisi bu konuda bana çok yardımcı oldu. Kendisine TENERE TÜRKİYE facebook grubundan ulaşabilirsiniz.

Bu arada köşe plastikleri düşenlerde var, onlar nasıl çözüyor bilmiyorum.
Edit: Valiz tamircisinden denk gelen bir parçayı alıp yapıştıran varmış.

Menteşeler

“Buna ayrı başlık açılır mı?” demeyin, öyle bir hata yapılmış ki açılır. İlk olarak teknik hatayı anlatayım, menteşeler dışarıda! Bu ne demek, menteşenin ortasından geçen pimi çıkardığınızda ortada menteşe diye bir şey kalmıyor. Yani kapak açılıyor. Kilit yapmasalar da olurmuş.
Şimdi bu pime gelelim, sökmek zor mu? Hayır, çünkü titreşimden kendi bile düşüyor! Üç çantada altı pim var, bunların dördü düştü! Olacak şey değil. Herkesin bildiği titreşim sorunu olan, üstelik araziye girebilen bir motorda titreşimden orjinal çanta pimi düşsün! Sanırım japon mühendislerin Loctite’den de bile haberi yok, bari onu sıksaydınız ucuna.

Bu işe de çözümü yine Yamaha servisinde bulduk. Böyle bir pim satılmıyor tabii ki, ama 4 mm jant teli tam uyuyor yuvaya. Hatta bir ucu vidalı olduğu için döndürerek sıkıca yerine oturuyor. Ucun dışarıda kalan kısmını da usta sağolsun, daire demir testeresi ile güzelce kesti. Orjinalinden sağlam oldu.

Kalan son eski pim de geçenlerde dışa çıkmaya başlamış. Gece motordan inerken görmedim ve ucu pantolonumu yırttı. Pantolondan da olduk iyi mi?

Kilit

Az önce anlatığım gibi aslında kilide ihtiyaç yok bu saçma menteşe sisteminden dolayı ama bununda kusurlarından bahsedeyim. Öncelikle yan çantalarla arka çanta ayrı anahtarlarla açılıyor. Benim gibi inatla anahtara işaret koymazsanız yüzde elli şansla hayata devam ediyorsunuz. Genelde yanlış anahtarı denk getiriyorum azıcık zorlayınca da anahtarın metali o kadar yumuşak ki bükülüyor. Aynı sebeple kolayca da düzeliyor. Bir gün elimde kalacak. Geçenlerde kilidi yağlayayım dedim içine az miktarda yağ sıktım. Yağ aynı oranda çantanın içine geçti. Nasıl oldu anlamadım. Ama en azından artık kolay açılıyor. Bu arada kilidin de çok güven verdiğimi söyleyemem. Zira kilit dili bile plastik!

Su geçirme (geçirmeme değil!)

İçine ne koyarsanız koyun muhakkak su geçirmez bir çanta ile koyun. Çok uzun süre yağmur altında kullanmadım ama yinede çanta içinde ufak nemlenme oldu. Zaten çantalar boşken de motoru yıkayınca bir çay bardağı kadar su almış oluyorlar. Basınçlı su ile yıkamaktan bahsetmiyorum. Bildiğim lastik hortum ile su tutup yıkıyorum motoru.
Üst kapağında bir conta bulunuyor. Onu bile yapıştırmamışlar, yada çok kötü yapıştırılmış. Yerinden çıkıyor. Bazen kapatırken kapağın arasına sıkışıyor. İki üç aydır halledeceğim ama çantadan iyice soğuduğumdan olacak uğraşmak istemiyorum. Arka çantada ise durum iyice garip, kapak tam kapanmıyor.  Yani kilitleniyor, kapanıyor da açık gibi, dört-beş milimetre yukarıda duruyor.

Aksesuar

Yok! Ne diyeyim ki, yok! Çanta için aksesuar yok. Hani file, ekstra yakıt bidonu, gergi yerleri falan istiyorsanız unutun. Ben kendi kendime biraz bir şeyler eklemeye çalıştım. Onları da yazının devamında görebilirsiniz.

Hacim

Bu çanta tur yapmak için tasarlanmamış sanki. Otuz iki artı otuz iki, altmış dört litre yanlar; otuzda arka çanta. Şehir içinde marketten ufak tefek alış veriş yapın onu taşıyın diye yapılmış. Bir tarafa bir çadır (husky) bir uyku tulumu (northface) bir de şişme mat (loap) ancak sığdı. Diğer tarafta ufak kompresör, yedek iç lastik, akü kablosu derken yarıya kadar doldu. Katlanır sandalye, çer çöple zor kapandı. Arka çantaya da mutfak koyduk. Buraya kadar güzel değil mi? O zaman “Artıçıyı mı almasam, kıyafetleri mi?” sorusu var. Tamam ben artçıyı almıyorum ama eşyam daha fazla. Ne bileyim kameram var, ilk yardım setim, yağmurluğum hamağım var. Yamaha diyor ki, “bence çadır alma git otelde kal. Tamam Tenere almış olabilirsin ama kısa turlar yap”. Çoğu uzun tur yapan Tenere’de görmüşsünüzdür genellikle arka çanta yerine geniş bir tabla var. İşte bu yüzden, bağlayabildiğin kadar bağla diye.
Arka çantaya benim kask, Nolan N-87 tam sığıyor. Başka bir şey sığmıyor ama. Hatta Gopro’nun bağlantı klipsi tam kaskın üstüne yapışıktı, bu yüzden kapak kapanmıyor diye sökmek zorunda kaldım.
Benin sıkıntım Yamaha’nın Tenere’ye alternatisiz “sadece” böyle bir çantayı layık görmesi.

Aşağıda fiyat kısmında çantaların hacimleri litre olarak yazıyor. Rakamsal olarak düşündüğünüzde gözünüze “3 litre” küçük gibi gelse de, iki tane bir buçuk litrelik su şişesine tekabül ettiğini hatırlatmak isterim.

Fiyat

Gelelim en önemli kısma sadece emsalleri ile birlikte yazacağım siz karar verirsiniz.

Bağlantı aparatları olmadan yan çantaların çift olarak fiyatları pahalıdan ucuza;

 • Touratech Zega Pro 38 lt, 4.495,50 TL
 • Yamaha 32 lt yan çanta takımı 3.699 TL
 • SW-Motech TraX Adventure 37 lt 3.480,00 TL (revzilla notu 1 inceleme 5/4 yıldız)
 • Givi 37 lt Trekker Outback 3.382,00 TL (revzilla notu 24 inceleme 5/5 yıldız)
 • Givi 48 lt Trekker Outback 2.990,00 TL (revzilla notu 7 inceleme 5/4.5 yıldız)
 • Globescout XPAN 35 lt.  2,654,51 TL 
 • Adventurer 45 lt. Mat Gri 2.180,00 TL
 • Trexes 40 lt Naturel 2.070,00 TL
 • Trexes 35 lt Naturel 2.000,00 TL
 • Adventurer 35 lt. Mat Gri 1.799,00 TL
 • Motr Alüminyum/Siyah 35 lt / 38 lt / 45 lt 1.600,00 TL

Kaynak: N11.com

Şunları da ekleyeyim

Atsan atılmaz satsan belki satılır bu çantaya çaresizlikten ben bir şeyler ekledim.

Gergi bağlantıları

Çok zor buldum. Düşünün aliexpress bile çözüm olmadı. Yine Tenere grubuna danıştım. Adventurer firma sahibi ile denk geldik. Kendi çantalarında kullandıkları bağlantıları gönderdi. Hatta uçları kavisli olduğu için pressle düzelttirip gönderdi. Biraz pahalılar ama civatası, su geçirmez yapışkan bantı hepsi kaliteli. Ben yan çantaların sadece dış yüzeylerine taktım. Karşılığı olarak arkadaki artçı tutamaklarını kullanıyorum.

Yakıt deposu

Bu konu ile ilgili yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Fuel Friend ekstra yakıt bidonu
File

Bunu da aliexpress’den sipariş verdim. Fotoğraflarını çekmeyi unutmuşum ama yakında paylaşırım. Kapakların iç kısımlarına yapıştırdım. Ufak evrak, bilet, ruhsat saklamak ve kolay erişmek için faydalı oluyor.

 

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.