Uzun zamandır yazmak istediğim bir konuydu motosiklet koruma ekipmanları. Geçtiğimiz yaz çok sevdiğim bir arkadaşım motor kazasında öldü. O günden beri aklımda. Evinden çıktı, motoruna bindi, yolda yaptığı kaza sonucu öldü. Onun için normal bir gündü. Otoban girişinde gişelerde hiç tanımadığı bir motorcu ile selamlaştı. Bir süre birlikte gittiler. Telefonu ısrarla çalınca diğer motorcu durdu, O devam etti. Beş dakika sonra yaptığı kaza sonucu öldü. Israrla “öldü” diyorum, çünkü kabullenemiyorum. Bu yazıyı O’nun anısı için değil, kendim için de değil, sizin için yazıyorum. Unutmayın diye! Kurallara uymadığınız, kendinizi tehlikeye attığınız her “normal” gün son gününüz olabilir diye yazıyorum. Son zamanlarda enduro tipi, konsolu yüksek motorlarla yaşanan kazalara bakınca göğüs kafesinden alınan hayati darbelerin sıklığını farkettim. Bu yüzden konumuz Alpinestars Track Vest 2 Koruma Yeleği.

Kaza

Bizim ki hayta; “Hızlı yaşadı” derler ya tam öyle, “Çok erken gitti” derler ya o kadar da genç. Ama neden öldü biliyor musun? Hızlıydı, kurallara uymuyordu ve kask hariç hiçbir koruması yoktu!

Olay yerine ilk gidenlerden oldu gişelerde selamlaştığı motorcu. Ondan az önce de, bu kötü haberi almamıza sebep olan fotoğrafları bizimle paylaşan başka bir motorcu arkadaşımız oradaydı. Ellerinden bir şey gelmiyordu. 112 personeli olan bir sağlık görevlisi kalp masajı yaparken, asfaltın üzerine yatarken belki de çoktan ölmüştü. Şortu, t-shirtü, kafasında ki kaskı öylece yerde yatıyordu. Ayağındaki hasardan başka, gözle görünen bir şeyi yoktu. Montu çantasından çıktı, sırt çantasından.

Aslında kazalarda başımıza gelen her şeyin sebebini bize okulda fizik okumaya başladığımızda anlatıyorlar. Momentum (p=mv) ve momentumun korunum yasası. Momentumun korunumu ilkesi çarpışma olaylarında daima korunan bir niceliktir. Çarpışma, elastik (esnek) veyahut esnek olmayan diye ikiye ayrılır. Momentumun korunumu her ikisinde de geçerlidir.

Her çarpışmada motordan fırlamamız, nihayetine bir yerlere çarpmamız kaçınılmaz. Bedeniniz size kilolarca yükü kaldırabilecek kadar kuvvetli gelse de, bir iğne ucunun saplanabileceği kadar yumuşak ve korumasız. İşte bu yüzden motor kullanırken bedeninizi olası çarpışmalardan korumanız gerekli. Yani kullandığınız ekipman sadece rüzgar ya da yağmurdan korunmak için değil, kazalardan korunmak için var!

Neden göğüs koruma kullanmalıyım?

Bizimki de Tenere kullanıyordu. Bilen bilir, bizim motorların gidon geniş, oturuş pozisyonları diktir. Bazen gidon yüksekliği az gelir, yükseltiriz. Gösterge panelleri de dolayısı ile görünmelerini sağlamak için epey yüksektedir. Hatta pek çoğunuzda, benim motorda da olduğu gibi, navigasyon veya telefon bağlamak için ekstra barlar ve bunlara bağlı cihazlar bulunur. Bu tarz “enduro” diye bilinen motorların çoğunda durum böyledir. 

Ben bu kazaya kadar motora taktığım ekipmanların ne kadar tehlikeli olabileceğini fark etmemiştim. Kaza sonrası motorun fotoğraflarını incelediğimde, gidonun bükülerek gösterge paneline çok yaklaştığını, bu hareketin devamında da göğsün bu bahsettiğim kısma sert bir şekilde çarpmış olabileceği açıkça görülüyordu. Olay yerinde ilk müdahaleyi yapan sağlık memurunun kalp masajı esnasında, göğüs kafesinde pek çok kırık olduğunu hissettiğini söylemesi de sanırım bu fikrimi doğruluyor.

Nasıl olsa mont giyiyoruz değil mi? Vallahi değil. Evde ki montlarıma baktım. Biri kışlık Alpinestars Andes, diğeri yazlık fileli Venom. Alpinestars Andes’in göğüs koruma cebi içerisinde koruma değil, sadece şablon için konulmuş poliüretan bir malzeme var, Venom’da ise hiç birşey yok! Sadece ön sağ cebe koyduğum ruhsat. O koruyacak beni öyle mi?!

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Venom ucuz, Alpinestars Andes pahalı ama değişen bir şey yok. Venom’u aldığımda çok güvenli bir mont olmadığını bildiğimden hemen sırt korumasını fiyatı montla aynı olan Alpinestar Nucleon KR-2i ile değiştirmiştim ama iş bu kadarla bitmiyormuş.

Montlarımın kumaşının sürtünmeden kaynaklı yaralanmalara karşı koruyor olsa da şimdi ondan hiç bahsetmeyeceğim. Ben şu an hayatta kalmaktan bahsedeceğim.

Ne yapmak lazım diye düşününce, tabii ki aklıma korumaları değiştirmek geldi. Daha sık kullandığım Alpinestars Andes montu iyice incelediğimde, göğüs ve bel (böbrek) kısmında büyük koruma zafiyetleri olduğunu farkettim. Bu iki bölge için monta eklenebilecek piyasadaki en iyi korumaları ayrı ayrı araştırırken kendimce daha iyi bir seçenek buldum.

Alpinestars Track Vest 2 koruma yeleği

Ayrı ayrı bu monta özel alacağım iki parçanın işini, hatta fazlasını tek bir yelek yapıyor. Hatta köprücük kemiği, sırt kısmında kürek kemiği ve kol altından kaburgalardan böbreğe kadar olan kısmı da koruyor. Alpinestars Track Vest 2 aldığımda bundan sonra alacağım montlarda ekstra koruma almama gerek kalmayacak olması da cabası.

Alpinestars Track Vest 2

Aradığım ürünü buldum ama şimdi de satın alması sorun oldu. Sanırım ülkemizde pek yaygın kullanılmadığından ürünü bulmak sorun. İnternette Alpinestars Türkiye distrübitörünü aradım, karşıma çıkan firma Motosella ve Motodium hatta google’a göre BRN motor’da var listede. Ortada bir karışıklık var belli. Hepsini tek tek aradım. Motosella ve Motodium ellerinde Alpinestars Track Vest 2 olmadığını, ancak siparişe geleceğini söylediler. BRN motor ellerinde olduğunu söyleyince sitelerinden ürünü sipariş ettim. Bir hafta sonraki turda kullanmak için epey heveslendim. Gel gör ki geziden önceki gün bile kargo ortada olmayınca tekrar aramak zorunda kaldım. Kendileri ellerinde meğer istediğim beden olmadığı sipariş edildiği geleceği vs vs… anlattı. Belli ki farklı bir çalışma sistemleri var. Gezi sonrası da iki ay yurtdışında olacağımdan siparişi iptal ettim.

İki ay geçti, gittim geldim. Tekrar yola çıkma zamanı gelince şansımı tekrar denedim. Aynı süreci tekrarladım, hepsini tekrar aradım. BRN Motor yine ellerinde olduğunu söyledi. Sanırım geçen sefer benim için verdikleri sipariş artık ellerindeydi. Hatta fotoğraf gönderebilecekleri üzerine şaka yaptıklarında “yanına bugünün gazetesini de koyun, fidyeciler öyle yapıyor” dediğimde sanırım biraz bozuldular. İki gün sonra nihayet Alpinestars Track Vest 2 koruma yeleğime kavuştum.


Üzerime giydiğim bir video çekmeye zamanım olmadığından Revzilla’nın incelemesini ekliyorum. En kısa zamanda onu da eklerim. Bu arada onlar da Alpinestars Track Vest 2’ye yüksek puanlar vermişler.

Alpinestars Track Vest 2 Koruma Yeleği
BRNMotor.com fiyatı 902,44 TL (siparişten önce arayıp stok sormanızı tavsiye ederim)
fc-moto.de fiyatı 630.13 TL (online satın alırsanız büyük ihtimalle gümrüğe takılacaktır.)

Alpinestars Nucleon KR-Ci Göğüs Koruma (kadın / erkek model farklılığı var)
Motosella.com fiyatı 167,20 TL
Motodium.com fiyatı 350,68 TL
fc-moto.de fiyatı 117.22 TL

Alpinestars Nucleon KR-2i Sırt Koruma
Motosella.com fiyatı 334.88 TL
Motodium.com fiyatı 274.55 TL
fc-moto.de fiyatı 195.50 TL

Fiyat farklarına bakarak yerli sitelerden siparişten önce arayıp stok sormanızı tavsiye ederim.


Alpinestars Track Vest 2 geldi gelmesine ama şimdi de başka bir sorun var. Benim bu yeleği almamda asıl sebep olan göğüs korumalarının yerinde bu yelekte de kalın bir köpük var! Büyük bir hayal kırıklığı. Sitesine tekrar baktığımda “...The Track Protection Vest 2’s capabilities can be increased with the upgrade of Alpinestars’ CE certified Level 1 Nucleon KR-Ci chest protector…” yazdığını gördüm. Hata benim yazmışlar Nucleon KR-Ci göğüs koruma ile güçlendirebilirsiniz diye.

Yapacak bir şey yok Nucleon KR-Ci göğüs koruması da siparişi verilecek. Onları da internetten sipariş ettim ve yerlerine taktım. İşte şimdi oldu! Düşündüğümden pahalıya geldi ama sanırım bütçem varsa fiyatı takılacağım son konu olmalı. Gövdemizde hayati organlar bakımından başımız kadar önemli. Kaskla aldığımız önlemi gövdemiz için almanın en mantıklı yolu bana bu yelek gibi geldi. Evet pahalı ama düşününce iyi bir kask kadar pahalı.

Alpinestars Track Vest 2 gövdenizi gayet güzel kavrıyor. Göğüs tarafında ortadan geçen bir fermuarla kapanıyor ki tek handikapının bu olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde iki parça göğüs koruma yerine yandan kapanan bir fermuarla tek parça bir koruma konabilirmiş. Sırt tarafında daha önce kullandığım Alpinestar Nucleon KR-2i ile neredeyse aynı korumayı kullanıyor. Yeleğin koruması kuyruk sokumuna doğru on santim daha uzun. Bel tarafında amerikan cırt bantla ön tarafta kapanan bir böbrek koruma bulunuyor. Bu kuşak yeleğin daha sıkı kavramasını da sağlıyor. Bu kuşağın yüksekliği sırt tarafından ayarlanabiliyor. Tahminimce on santim kadar aşağı yukarı almak mümkün. Alpinestars Track Vest 2’de göğüs ve sırt koruması dışında köprücük kemiği veya kürek kemiği üzerine denk gelen yerlerde de korumalar var. Bu korumalar yeteri kadar sert değil gibi geldi ama hiç yoktan iyidir.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

Motosiklet koruma ekipmanları

Motor süreye başlayalı çok uzun zaman olmadı. Bu işin uzmanı da değilim. Sadece aklımı kullanıyorum. Siz de yapın. Ben bizimkine çok kızdım. Bu kadar insanı üzmeye hakkı yoktu!

Koruması olmayan motorcuya selam vermem,
kendine değer vermeyene ben hiç vermem.

Antalya’nın sıcağında tam ekipman giyince soruyorlar “Yolculuk nereye?” diye. Gideceğim mesafeyi söyleyince gülüyorlar. Bazıları cenazemde ağlayacak insanlar bunlar. Kimseye bir şey ispat etmek zorunda değilsiniz! En fazla biraz ter kokarsınız o kadar.

Size standart koruma ekipmanlarından bahsedeyim. Bunu dünyanın en cahil, en aptal insanına anlatır gibi anlatayım. Yazının devamını okumak bile istemeyenler olacak biliyorum ama ısrar edin dişinizi sıkın okuyun. Belki atladığınız bir şey vardır.

Kaskınız kafanızda olacak. Doğru beden doğru standartlarda. Sharp testi denen bir test var. Kaskları kazalara karşı deniyorlar. Linkteki makalede kask konusunda anlatılabilecek neredeyse her şey var. Hatta testin doğruluğu ile ilgili şüpheleri bile açıklıyorlar.

http://www.motoron.com.tr/motosiklet-haber/kaskiniz-guvenli-mi

Korumalı bir mont giyin. Kazalarda alacağınız darbeleri emecek korumaları, sürtünmeye karşı dirençli bir kumaştan imal edilmiş bir mont. Doğru bedende olması gerekli, kalıbının üzerinize tam oturması da, çünkü kaza esnasında korumaların doğru yerde olması ve kalması gerekiyor. Kışlık Alpinestars Andes ve yazlık Venom Cargo Mesh mont kullanıyorum. Dirsek ve omuz korumalar iki montumda da iyi sayılır. Şimdi bunlara takviye Alpinestars Track Vest 2 eklendi. Genelde montlarımın korumaları birbirine uyuyor. Hangisi daha kaliteliyse mevsimine göre monttan monta nakil yapmanız mümkün. Bunu da ihmal etmeyin derim.

Bir korumalı pantolon edinin. Altta bir video ekledim uzun ama lütfen izleyin. Oradaki ortopedi doktorunun yorumlarını dinleyin. Mideniz kaldırırsa pantolonsuz başınıza gelecekleri görün. Kışlık Held X-Road ve yazlık Tech 90 Nemrut korumalı pantolon kullanıyorum. Tech 90 Nemrut artık bana biraz bol geldiğinden yeni yazlık bir pantolon almam gerekiyor.

Eldiven ile ilgili videoda anlatılanlar da şahane. İnsan doğası gereği, düşmelerden kendini eliyle koruma refleksine sahip. Çocukken bisikletten düşeniniz çoktur, eller ve dizler o ufacık düşmelerde bile ne kadar yaralanır hatırlayın. Hareket kabiliyetinizi sınırlamayacak, maksimum korumaya sahip eldiveni alın. Mümkünse bileklerinizi de koruyan bir eldiven olsun. Kışlık kullandığım eldiven Revit Summit H2O, suya çok dayanıklı olmasada gayet memnunum.
Benim yaptığım bir hatayı yapmayın, yazlık eldivenlerin bazıları elden çok çabuk çıkabilecek bir bağlama sistemine sahip. Kazada elinizde durmayacaksa, eldiven kullanmanın ne anlamı var. Bu hataya düşmeyin. Bahsettiğim eldiven Alpinestars Spartan.

Motor botunuz olmalı. Uzun süre üstte anlattıklarımı tamamlayıp sonrasını umursamayanlardandım. Ne zamanki motor botu giymeye başladım, normal bir ayakkabının ne kadar korunaksız olduğunu anladım. Bot mümkünse kaval kemiğine kadar uzun, en azından bilek korumalı olmalı. Özellikle bağcıksız modelleri tercih etmenizi öneririm. Kısa botum TCX Jupiter Evo, enduro botum ise Dainese Carroarmato. TCX çok rahat, Dainese Carroarmato yeni sayılacağından yorum yapmayacağım.

Bu bahsettiklerim temel seviye korumalar olduğunu unutmayın. Bir ürünü almadan zahmet edip araştırın. Görsellikten çok kalitesine önem verin.


Eğer koruma kullanmam ben diye bir yargınız varsa sizden ricam, çekinmeden sıklımadan bir arkadaşınızdan ödünç alın. Bir iki hafta bu ekipmanla kullanın. Sonrasında bu ekipmanlar olmadan yola çıktığınızda (akıllı biriyseniz) ne kadar korunmasız, çıplak hissedeceğinizi görün. Ben daha önce nasıl bu şekilde kullanıyormuşum diye kendime çok söylendim.

Tüm bunlardan önce elbette ki yol eğitimi almak ve kurallara uymak çok önemli. Kazayı olmadan engellemek en doğrusu. Bu anlattıklarım kazada sadece şanslıysanız işinize yarar. Umarım hiçbirinizin bu ekipmanlara ihtiyacınız doğacak anlarınız olmaz. Kimseyi üzmediğiniz günleriniz olsun!

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.