Şu Lizbon’a gitmeyi planladığımdan beri en çok kafa patlattığım, emek harcadığım konu rota planlama oldu. Motosiklet için navigasyon ve rota planlama olmadan, hiç bilmediğim bir yola çıkarken daha da ötesi bunu yabancı bir ülkede yaparken kaybolmak, sanırım kabusum olurdu. Nereye gideceğime karar verdim ama nasıl gideceğim, yolu nasıl bulacağım?

Yol bulmak için kabaca üç çözüm yolu var;


Navigasyon cihazı satın almak

Normal olarak ilk aklıma gelen bu oldu. Biraz araştırınca en yaygın kullanılan navigasyon cihazının Garmin’in Zumo serisi olduğunu gördüm. Fakat sorun şu ki fiyatları 500 USD. civarında. Belli ki çok başarılı, kendini ispat etmiş bir navigasyon cihazı. Belki sürekli yolda olanlar için mantıklı olabilir ama benim gibi “amatör” ve bütçesi dar olanlar için mantıklı bir çözüm değil. O zaman ne yapmak lazım?

30.01.2018 Edit:

Bu kadar yazı yazmama rağmen sonunda Garmin Zumo 595 LM navigasyon cihazı aldım. Neden aldım, nasıl aldım şuradan ulaşabilirsiniz.


Cep telefonunu navigasyon cihazı olarak kullanmak

Bana en mantıklı gelen çözüm bu oldu. Kullandığım motorda telefonu bağlayacak bir yer olmaması ilk sorunum oldu. Bu durumu nasıl çözdüğümü daha önce yazmıştım. Telefonu bağlamak için Kappa KS957B telefon tutucu kullandım. Uzun seyahatlerinizde navigayon için telefonunuzu kullandığınızda, şarj süresi problem olabilir. Motorumda usb çıkışı olduğu için ben henüz bir sorun yaşamadım.

Bu yazıda asıl bahsetmek istediğim telefonda  navigasyon için kullanılacak yazılımlar ve performansları. Yurtdışında dolaşırken kullanacağım navigasyon uygulamasının internet bağlantısı istemesi büyük bir sorun olacak ve yüksek bir fatura ödememe sebep olacaktı. Bunu aşmanın yolu off-line yani çevrim dışı haritalar kullanan bir navigasyon uygulaması seçmek. İnternet olan bir yerde, gideceğiniz yerlerin haritalarını önceden indirebildiğiniz ve rota planlayabildiğiniz bu uygulamalar, telefonun sadece GPS özelliğinin kullanarak yön bulmanızı sağlıyor. Bu sayede herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Çevrimdışı çalışmalarının tek olumsuz tarafı trafik sıkışıklığı ya da kapalı yollar gibi anlık bilgilere ulaşamıyorsunuz. Bence bu da büyük bir sorun değil.

Denediğim çevrimdışı (off-line) navigasyon uygulamaları

 Maps.me

Sanırım dünya çapında en yaygın kullanılan navigasyon uygulaması bu olsa gerek. Söylediklerine göre dünya çapında dokuz milyon kullanıcısı varmış. Bu yaygınlık sayesinde olsa gerek, bol bol harita güncellemesi geliyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama telefonlara yüklenebildiği gibi bilgisayarınızla erişip kullanabileceğiniz bir sitesi de var Maps.me‘nin.

Maps.me vasıtası ile gideceğiniz yerdeki yerel ulaşım ağlarından hastanelere, gece kulüplerinden restoranlara kadar her yere ulaşabilirsiniz. Otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Sadece rota planlayıcı değil seyahat planlayıcı. Benim görüşüm başarılı ama bana göre biraz “şehirli” bir navigasyon uygulaması. Benim gibi tali yollar ve dağ bayır dolaşan biri için bazen yetersiz kalıyor.

    

 Locus Map

Az önce bahsettiğim Maps.me ne kadar şehirliyse, Locus Map’de tam tersi. Zaten kendi iddiaları doğa sporları, özellikle bisikletçiler ve yürüyüşçüler için uygun olduğu yönünde. Haritaları tam benim istediğim gibi, biraz karmaşık görünse de çok detaylı. Topografik haritaları yükseklik eğrileri ve yüzey örtüsü gibi detaylara sahip.

Ugulama ücretsiz gibi görünsede bu versiyonu çok sınırlı kullanım imkanına sahip. En azından çevrimdışı (off-line) Türkiye haritasına erişimenize izin veriyor. Neredeyse geri kalan tüm fonksiyonları Pro versiyonuna özel.

Pek çok haritada olmayan patikalar, mesela Likya Yolu bu navigasyon programının haritasında detaylı bir şekilde mevcut.

Maps.me ile birlikte benim tüm ihtiyaçlarım karşılandı sayılır.
Uygulama ne yazık ki sadece android işletim sistemi için mevcut.

 GPS Navigation & Maps Sygic

Bu uygulamayı da listeye ekleme sebebim, motorlu araçlar için tasarlanmış bir navigasyon uygulaması olması. Özellikle hız limitleri ve viraj sertliğini sesle (kibarca) uyarması beni etkiledi. Sesli yönlendirmeleri çok iyi. Tabi motosiklette bu direktifleri alabilmeniz için kulağınızda ya bir kulaklık olması ya da telefonunuzla eşleşmiş bir intercom cihazı kullanmanız gerekiyor.

Tom tom haritalarını kullanan, diğerlerine benzer şekilde çalışan bir uygulama. istediğiniz ülkelerin haritalarını seçerek yüklüyorsunuz ve çevrimdışı kullanıyorsunuz.

Benim bu programla yaşadığım sorun yolda ekranın donması. Belki benim telefonumdan da kaynaklı olabilir ama diğer uygulamalarda böyle bir sorun yaşamadım. Program kilitlendiğinde kenara çekip, eldiven çıkartıp, uygulamayı yeniden başlatmak çok can sıkıcı oluyor.

Deneme sürümü var ve uygulama içi satın alma sunuyor. Avrupa haritası 19.99 Euro, tüm dünya için 29.99 Euro ücreti var. Eğer internet bağlantısını kullanıp trafik bilgilerini de almak isterseniz 10 Euro daha istiyor.

Sygic’e alternatif Co-Pilot kullandım. Beğenmediğimi söyleyemem. Belki bu uygulamayı da deneyebilirsiniz.

    

 CoPilot GPS

Harita ekranında 2 yada 3 boyutlu yönlendirme seçebiliyorsunuz. Planladığınız rota için tahmini varış süresi, kalan mesafe gibi verileri görebiliyorsunuz. Rota üzerine durak noktaları ekleyebiliyorsunuz. Benim için önemli olan bu özellik kaç adet durak noktası ekleyebildiği ve henüz limitini test edemedim (epey çok). Gösterdiği POİ noktaları sayesinde yakınınızda ki akaryakıt istasyonları, otoparklar, otel veya restoranlar gibi önemli noktalara kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

Eğer sizin için önemliyse sesli yönlendirmesi (Türkçesi) gerçekten kötü.

Dün gece gün gün gitmeyi düşündüğüm yolları düzenleyerek, favorilerim bölümüne kaydettim. Her bir rotaya numara vererek sıraya soktum. Umarım yolda bir sorun yaşamadan kullanacağım. Bulutta yedekle diye bir seçeneği de var ama ben telefonumda eklediğim rotaları tabletim de görmeyi beceremedim.

Navigasyon menüsüne hemen alışıyorsunuz. Bir başlangıç noktası ve gideceğiniz yeri seçtiğinizde program sizin için bir rota oluşturuyor. Paralı yolları kullanma yada en kısa yolu kullan gibi seçenekleri önceden belirleyebiliyorsunuz. Belirlenen rotayı beğenmezseniz program size alternatif yollar da öneriyor. Eğer isterseniz rotanız üzerine duraklar ekleyebiliyor, hatta harita üzerinde rotanızı sürükleyerek istediğiniz güzergahtan geçmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu yazıyı yazarken gördüğüm CoPilot firmasının “Caravan Europe” diye ayrı bir navigasyon uygulaması daha var. Sanırım kamp yerleri ile ilgili daha detaylı bilgi var. inceleme şansı bulursam eklerim.

Uygulamanın Pro versiyonunun Android işletim sistemi için sürümü şu an için 109.99 TL. Bence pahalı ama sanırım şu an için daha ucuz çözüm yolu yok.

Eğer isterseniz ücretsiz 7 günlük deneme sürümünü indirip test edebilirsiniz.

    

Rota Planlama – Mevcut Rotalar

Bu anlattığım navigasyon uygulamalarında yola çıkmadan rota planlama yapmak mümkün. Fakat ben hem telefonun küçücük ekranı ile uğraşmak istemiyorum, hemde yola çıkmadan rahat rahat internette araştırmalarda yaparak planlama yapabilmek istiyorum.

 Google Maps

Bu iş için benim tercihim Google Maps. Hatta “Yerlerim” başlığı altında planlanmış henüz gerçekleşmemiş pek çok rota duruyor. Bunları paylaşıma açabiliyorum, indirip (.kml, .gpx) navigasyon cihazına yada telefona atabiliyorum.

Google Maps neredeyse gitmenize gerek kalmayacak kadar bilgi içeriyor. İki nokta arasındaki mesafeyi, konaklanacak, gezilecek görülecek yerleri resimleri ve kullanıcı yorumları size sunuyor.

30.12.2018 Edit:
Garmin’in kendine ait bir rota planlama programı var, Garmin Basecamp. Çok güzel bir uygulama fakat çok karışık. Bir yandan bunu kullansam da Google Maps’den vazgeçemiyorum.

    

BBR – BestBikingRoad.com

Benim kullandığım bir diğer program BBR (BestBikingRoad.com). Özellikle motosiklet kullanıcıları için tasarlanmış bir program. Yeni rota oluşturabildiğiniz gibi; diğer kullanıcıların oluşturduğu ve puanladığı rotaları da görebiliyorsunuz. Daha önce oluşturulan rotalar çok yardımcı oluyor. Yakınımdakileri göster diyerek ya da haritadan istediğiniz bölgeyi seçerek rotalara ulaşabiliyorsunuz. Rotalar tüm yol puanı, görüş mesafesi, manzara, viraj, düzgünlük, tehlike ve polis yoğunluğu kategorilerinde derecelendirilerek gösteriliyor.

Rotaları .Gpx formatında indirmenize, navigasyon cihazınızda da kullanmanıza imkan veriyor.

Türkiye’de çok yaygın kullanımı olmaması üzücü.

    

 Wikiloc

Son zamanlarda en sevdiğim uygulama. Kendisine navigasyon programı demek ne kadar doğru bilmiyorum. Daha çok bir veri bankası, rota deposu.

Farklı branşlar (yürüyüş, bisiklet, enduro, yelken vs.) için üyelerin yüklediği binlerce rota. Bu programla ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım, ona da şuradan ulaşabilirsiniz.

    


Eski düzen harita kullanmak

Aslına bakarsanız bir navigasyon cihazınız olsa da yanınızda bir yol haritası olması en azından içinizi rahatlatıyor. Avrupa için detaylı yol haritasını Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu‘ndan ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Yola çıkmaya karar verdiğinizde ilk işiniz bu olsun, bazen ellerinde olmuyor ve tedarik süresi uzayabiliyor.

Bonus

Planladığınız rota üzerinde geçeceğiniz güzergahın hava durumu bilgisi içinde şöyle mükemmel bir link vereyim.

Karayolları Hava Tahmin Sistemi

Yurtiçi ve dışı tüm gezilerinizde işinize yarayabilecek bir uygulamada wifi map bu konudaki yazıya da şuradan ulaşabilirsiniz.

Bu programlar dışında gidilecek yerler ve duraklarda yeme içme, konaklama ve diğer her şey için de Tripadvisor, Booking.com, Zomato kullanıyorum.

Yolunuz açık olsun!

2 comments

 1. Arkadaşım öncelikle kazasız belasız hayırlı yolculuklar.10 sene avrupa yollarını tozlarını yutmuş bir eski transporcu olarak sana her türlü desteği vermek isterim sıkıldığın zora girdiğin konularda öncelikle navigasyon seçimin bana göre hatalı bu işin babası seni yanlış yollara dağlara tepelere vurmayacak yolda konaklamandan restorant paralı parasız yollara kadar yanında olacak tek cihaz tomtom
  Bunun içinde deliker gibi para vermene gerek yok kapıkulede sıkışmış paraya ihtiyacı olan transporcu arkadaşlarının cil cil olan cigazlarını buraktığu fidan market var oradan alabilirsin yol meselesine de gelirsek farklı farklı rotalar var gidebileceğin her yolu denemiş biri olarak x max 250 için ve zevkler renkler tartışılmaz yunanistan gemi ile italya oradan tekrar gemi ile ispanya oradan da portekize gecebilirsin gündüz motorun keyfini akşamları eğlenip dinlenip gece gemide yolculuk yapabilirsin bu benim tercihim gene yazımın başında dediğim gibi kazasız belasız hayırlı yolculuklar ama navigasyon önemli tomtom diyorum gerisi yalan

  1. Merhaba, önce tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Navigasyon cihazı için dediğim gibi deneyimleme şansım olmadı, sadece piyasada ki yaygınlığı açısından Garmin’den bahsettim. Garmin’de bildiğim kadarı ile Navteq haritaların kullanıyor. Ben bir case yardımı ile telefonumu kullanacağım. Telefonda kullanacağım uygulamalardan copilot hangi haritayı kullanıyor bulamadım ama diğer uygulama Sygic Tomtom haritalarını kullanıyor. Umarım dediğiniz gibi yanlış yollara yönlendirilmeden seyahat edebilirim.
   Ben çıkışımı Çeşme Limanı’ndan yapacağım bu yüzden dediğiniz yerden ikinci el cihaz alabilme şansım da olmayacak. Ama giden biri olur ya da yolum düşerse aklımın bir köşesinde olacak. Bu bilgi için de çok teşekkür ederim.
   Feribot konusunda dediğiniz gibi planladığım rotanın neredeyse yarısından çoğunu feribotla dolaşmam mümkün. Takdir ederseniz daha çok yer, özellikle küçük yerleri görmek adına mümkün olduğu kadar süreceğim. Feribot jokerini yorulursam ya da hava şartları çok kötüleşirse kullanacağım. Görüşmek üzere.
   Bu arada size daha rahat ulaşabilmem açısından Facebook’tan bir mesaj gönderebilirseniz sevinirim.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.