Belki bu yazı için biraz geç kalmış olabilirim. Pek çoğunuz kışlık botlarını çoktan giymiş olmalı. O zaman bu yazı botlarından memnun olmayan ve hala bot almamış bu yüzden evden çıkmaya korkanlar için gelsin; kaymaz, su geçirmez, sıcacık bir kar botu Teva Chair 5.

Daha önce bir yazıda kendisinden bahsetmiştim aslında. Bildiğiniz gibi ekipmanlarımı motosikletle yaptığım gezilerde, zor şartlar altında kullanarak test ediyorum. Teva Chair 5’i de aylardır bu şekilde kullanıyorum. Yaşadığım şehirden dolayı, sadece yağmurda test etmeye imkan bulmuştum. Geçtiğimiz günlerde ise rotam Beydağları – Geyikbayırı’ydı. Yola başlangıç noktamda yine sadece yağmur olsa da ilerledikçe, yüksek yerlerde geri dönmek zorunda kalacağım kadar çok karla karşılaştım. Karın içinde düştüm, kalktım. Ayaklarımı iki yanımda yola koyup kayak yapar gibi, destek yaparak ilerledim. Bileğimi aşan karda yaklaşık 500 metre bu şekilde yol aldım. Karın içerisinde üç kere düşünce motoru kaldırmak için şekilden şekile girdim. Sonuç yine de sıcak ve kuru ayaklar!

Geçen sene internet üzerinden, indirimden aldığım bu TEVA botların Türkiye distribütörünü araştırdığımda bulamadım. Fakat N11 üzerinde satışı hala var. Fiyatı 375 TL. civarında. Kalıpları standart, ne büyük ne küçük. Kaç numara giyiyorsanız onu sipariş vermenizi öneririm.

TEVA Chair 5 bot iki katmandan oluşuyor. Herhangi bir bilek desteği yok. Bu durum kolayca katlanmasına izin veriyor. Deforme olmadan katlanıyor ve çantanızda çok az yer kaplıyor. Ayrıca bot çok hafif, 250 gr.

Tamam biraz kaba görünümlü ama işini hakkıyla yapan bir bot.

Bot iki katmandan oluşuyor

Dış katman

Su geçirmiyor. Neredeyse bilek kısmına kadar sert lastik bir bölüm var zaten. Bilekten itibaren başlayan diğer kısım su geçirmez kumaş. Bağcık geçirilen yerler dahi ipten yapılmış. Bu durumda ayağınıza batan, acıtan en ufak bir parça yok. Bilek kısmında cırt bantlı bir gergi var. Bu son bantı iyice sıktığınızda daha iyi bir ısı yalıtımı elde ediyorsunuz. Bilek kısmı, isterseniz paçalarınızı içine sokacak kadar geniş. Üzerinde reflektörlü bölümler var. Gece görünürlük sağlıyor. Güzel bir ayrıntı.

Teva özellikle taban üreten bir firma. Kaymaz kauçuk bir tabanı var, ama bu kısmı kar üzerinde yeteri kadar test edebildiğimi düşünmüyorum. Islak ve kaygan zeminler için gayet iyi (vibram gibi değil). Doğada kullanımda, kayalık zeminler için çok da uygun, dayanıklı bir taban olmadığını düşünüyorum. Zaten bu botun üretim amacı da bu değil.

İçerisinde

Çıkarılabilir mes (veya çorap diyebiliriz) gibi ikinci bir katman var ki, bu katman asıl ısı yalıtımını yapan kısmı. Teva bu katmanı 3M’in thinsulate mikrofiber teknolojisi ile üretmiş. Thinsulate’in köpük, yün ve keçeden en az iki kat daha iyi ısı yalıtımı sağladığını iddaa ediyorlar. Diğer bir özelliği de malzemenin ıslak iken bile sıcaklığı muhafaza edebilmesiymiş. Ben o kadar memnunum ki bazen evde ayaklarım üşüdüğünde bile giyiyorum. Bu meslerin kampta da epey faydasını görüyorum. Çadıra girerken üst katmanı çıkarıp, dışarıda bırakıp içeride hiç ısı kaybı yaşamadan mesleri kullanmaya devam ediyorum.

Teva’nın Chair serisinde başka ürünleri de var. Kullanıcı yorumlarına bakılırsa performansları aynı. Kolay eskiyecek gibi görünmese de kullanılmaz hale geldiğinde gözüm kapalı yenisini almak isteyeceğim bir bot.

Edit: 17.01.2018 TEVA Chair 5 botlarımı hala severek ve memnuniyetle kullanıyorum. Neredeyse ilk günkü kondüsyonlarındalar. Hatta bir süre İsveç gibi soğuk ve yağışlı bir ortamda test etme imkanı da buldum. Sonuç aynı “Sıcak ayaklar”.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.