Motorla yurt dışına çıkma kararı alınca gereken belgeleri tek tek toplamaya başladım. Birinci sırada tabi ki uluslararası geçerliliği olan yeni ehliyet var.

Yeni ehliyet bedeli olarak belirlenen rakam 2016 yılı için 13 TL. değerli kağıt bedeli ve 2 TL. sürücü belgesi vakıf payı. Ben Halk Bankası’na 15 TL. yatırdım. Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne gitmeden de önce bu parayı yatırmalısınız. Tabii ki dekontu istiyorlar.

Biyometrik fotoğraf  iki adet 5×6 cm ebadında olmalı . Çektirirken yeni ehliyet için olduğunu belirtin yeter.

Sağlık raporu isteniyor. Normalde tam teşekküllü hastaneden isteniyor. Ben bunu aile hekiminden aldım ve kabul ettiler. Eğer kan gurubunuz eski ehliyetiniz de belirtilmemişse kan grubunuzu belirten test sonucu istiyorlar.

Tüm belgeleri tamamladıktan sonra surucurandevu.egm.gov.tr sitesinden yeni ehliyet randevusu almalısınız. Randevunuzu herhangi bir Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü için alabilirsiniz. İkamet şartı aranmıyor. İşlemi yaparken mail adresine bir onay kodu gelecek.

Onay kodunun çıktısını almanız gerekmektedir. Tüm belgelerinizi, çıktısını da aldığınız onay koduyla birlikte randevunuzdan 15 dakika önce ilgili Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne gitmelisiniz.

Eski ehliyetinizi alıp size bir geçici ehliyet belgesi veriyorlar. Yeni ehliyetinizi posta yoluyla ikamet adresinize gönderiyorlar. Ben yaklaşık bir hafta içerisinde teslim aldım. Belki küçük bir ilçede yaşadığımdan belki ama her şeyi çok kolay hallettim.

Fotoğraflar temsilidir.

Yeni ehliyet sınıfları ve kullanabildiği araçlar,

( M ) sınıfı sürücü belgesi
iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

( A1 ) sınıfı sürücü belgesi
Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

( A2 ) sınıfı sürücü belgesi
Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

( A ) sınıfı sürücü belgesi
Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

( B1 ) sınıfı sürücü belgesi
Net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

( B ) sınıfı sürücü belgesi
Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

( BE ) sınıfı sürücü belgesi
B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( C1 ) sınıfı sürücü belgesi
Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.

(C1E ) sınıfı sürücü belgesi
C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( C ) sınıfı sürücü belgesi
Kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.

( CE ) sınıfı sürücü belgesi
C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( D1 ) sınıfı sürücü belgesi
Minibüs kullanacaklara verilir.

( D1E ) sınıfı sürücü belgesi
D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( D ) sınıfı sürücü belgesi
Minibüs ve otobüs kullanacaklara verilir.

( DE ) sınıfı sürücü belgesi;
D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( F ) sınıfı sürücü belgesi
Lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.

( G ) sınıfı sürücü belgesi
İş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.

( K ) sınıfı sürücü aday belgesi
Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere verilir.

 

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.