Aslında kendisine ocak demek daha doğru ama cümle içinde biraz garip duruyordu. Ecnebiler genel olarak ocak, fırın ve sobaya “stove” dediği için çevirisi yine bize uymadı anlayacağınız. Nihayetinde Lixada Outdoor Stove bir soba değil ufakcık tefecik odunla çalışan bir kamp ocağı.

Bu ocağı detaylıca anlatmadan önce kendisini nereden buldum onu anlatayım. Bir yıl kadar önceydi. Yine kendimi kaybetmiş şekilde Amazon.com’da kamp malzemeleri arasında sörf yaparken, yılın en iyi outdoor ekipmanı ödülünü kazanmış, şu an anlattığım ocağa “ilham” veren Solo Stove ile karşılaşmıştım. Ne güzel şeydi, bir de 90 USD fiyatı olmasa!  Durum böyle olunca “ah,ah, vah, vah” deyip unutmuştum. Ta ki bu yaz Durukan’la karşılaşıncaya kadar. O’na da göstermişim, hatırlamıyorum bile. O’da epey sonra, aliexpresss.com’da 16 USD’ye benzerini bulmuş ve almış tabii ki. Benzeri demek yanlış adamlar yine çalmış fikri, aynısını yapmış. Şu aliexpress’i seveyim mi, duruma üzüleyim mi bilemiyorum? Acımı içime gömüp bende hemen bir tane sipariş verdim. Yaklaşık yirmi gün sonra elimdeydi.

Nasıl çalışıyor…

İçine odun koyup yakıyorsunuz, teknik olarak bu kadar ama ben biraz daha “havalı” kısmını anlatayım. Parçaların birleştirilmiş hali dışarıdan bakınca büyükçe bir konserve kutusuna benzese de, içeride işler biraz farklı. Bu ocağın yanma haznesi altında olduğu gibi hazne çıkışında da ikinci bir yanma sağlayan deliklere sahip. Eklediğim, Solo Stove’un nasıl çalıştığını anlatan resmi incelemenizi önereceğim.

Anlayacağınız üzere, alttan hava girişi ile başlayan yanma, üst kısımdaki deliklerinden giren ısınmış havala ikinci bir yanma ve bir ısıl kazanç sağlıyor. Hemen şunu söyleyeyim ki mucizevi bir ısı artışı beklemeyin. Tahminim en fazla %30’luk bir ısı artışı sağlıyordur.

Sobanın şeklinden dolayı zaten iyi bir yanma oluyor. Alttan hava aldığı için ufak bir “rocket stove“. Bunun üzerine bir de çıkışta ekstra yanma. Tüm bunların modüler olup az yer kaplaması cabası.

Lixada ocak 5 parçadan oluşuyor

  • Çıkış kısmı, pişirme kabı için üç adet katlanır ayak bulunduruyor.
  • Yanma odası üst kısımı çift katmanlı ve ikinci yanma delikleri bulunuyor.
  • Yanma odası alt kısım alt kısımında delikler bulunuyor.
  • Yanma haznesini yerden yükseltip daha iyi hava almasın saylayan kısım.
  • Kül haznesi.

Bu beş parça iç içe geçebiliyor ve en büyüğü kadar yer kaplıyor. Kapalı hali küçük bir kamp tenceresi kadar, 14 cm çap ve 7 cm yükseklikte. 380 gr. ağırlığında. Bir kamp tenceresi içine konursa çantada epey alan kazandırabilir. Ben tencere içini genellikle buzdolabı poşetleri içene böldüğüm öğünlük bulgur veya makarnalar için kullanıyorum ama başka bir yer bulacağım artık. Lixada ocak, kalitesi fena olmayan file bir çanta içinde geliyor.

Benim aldığım ocağın linki burada.

Yine aynı marka şöyle bir model daha üretmiş. Odun atmak biraz daha kolaylaşmış sanki daha iyi olmuş. Belki biraz ısı kaçar ama büyük bir sorun olacağını sanmıyorum.

Az önce amazon.com’a Solo Stove fiyatı bakmak için gittiğimde de 18 USD’ye Canway marka bir ocak daha gördüm, belki Türkiye’ye yollamıyorlardır ama fena görünmüyor.

Yok ben Çinlilere vermem para, hak eden kazansın diyen içinde Solo Stove Compact (69 USD’ye en ucuzu) linki.

Bu ocağın kullanımını cazip kılan neredeyse her kamp yerinde bulabileceğiniz birkaç parça odunla çalışıyor olması. Yine de yağmurlu veya karlı ortamlarda kuru bir kaç dal parçası bulmak bazen çok zor olabiliyor.

Herhangi bir yerde ateş yakmaktansa neden Lixada ocak kullanıyorum?

Aynı miktarda odunla daha hızlı pişirme, daha az odunla kontrollü bir ateşe sahip olma, işiniz bittiğinde ateşi söndürme kolaylığı/garantisi, ateşi istediğim yere taşıyabilme en önde gelen sebepleri diyebilirim. Bir de kamp yerinde en sevmediğim şey neredeyse, yerde ateş izi bırakmak. Her yerde yeteri kadar var zaten.

Bunu söyleyen kişide Ballı Kayalar’da üşenmeyip kamp alanına ikinci sortiyi yapıp çanta dolusu odun taşıyarak ateş yakan ekibin bir üyesi. O gün için orada olanlardan özür dilerim. Özellikle sucuk Alper’in fikriydi.

Şunu da eklemekte fayda var, çadır içinde kullanıma uygun değil. Kazalara sebep verebilir. Belki zorda kalınırsa bagaj kısmında yakılabilir.

Ocak ile ufak bir test yaptım. Testi  yaptığımız ortam ısısı epey yüksekti ama yine de ideal basınç seviyesini sağlamak için deniz seviyesinde yaptık (profesyonelmişim gibi olur diye söyledim, sadece denk geldi). Ufak hatırlatma yükseklik arttıkça kaynama noktası düşer.

Belki bu test Lixada ocak ile ilgili biraz fikir verebilir.

0.5 litre suyu Stanley Camp 24oz. yemek setinin tenceresinde kaynatmayı denedim. Kullandığım kabın tabanının biraz dar olduğunu, daha geniş tabanlı kaplarda sürenin kısalabileceğini belirteyim.

Etrafımızdaki kullanılmış ve öylece bırakılmış ateş yerinden birinin içinde yakalım, rüzgardan da koruyalım, daha sağlıklı ölçüm yapalım dedik.

Telefonun kronometresi ile ölçüme başladım. İki kozalak ve bir kaç parça dal ile neredeyse minimum seviyesinde başlattık. Yanma esnasında da içerisine sadece bir kez daha odun attım. İnce odunlar ok çabuk yanıyor. En azından bir tane kalın parçayı yanmanın sürmesi için en başından beri içinde tutmak gerekiyor.

Kap üzerindeyken içine odun atmak kolay olmuyor. Yazıyı yazarken Aliexpress.com’a tekrar baktığımda önünde odun atma penceresi olan bir model daha yaptıklarını da gördüm (az önce bahsettiğimden de farklı). Belki işi kolaylaştırmıştır ama bu pencereden kaçan ateş veriminde azaltacağını düşündürüyor.

Bu zayıf ateş on üç dakika sonra suyu kaynar hale getirdi. İyice zorlasak belki 9-10 dakikada kaynatırdı. Bütan propan kartuş kullanan ocaklarda bu suyu iki dakikada kaynatmanız mümkün.

Son olarak bu ocakla ilgili fikrim ciddi dağcılık, kampçılık faaliyetleri için yeterli görünmese de, belki bir doğa yürüyüşünde kahve demlemelik daha eğlencelik aktivitelerde ya da en azından etrafta ateş izi bırakmamak için kullanılabilir. Ne der bir kızılderili atasözü;

Ayak izinden başka bir şey bırakma,
Anılardan başka bir şey götürme,
Zamandan başka bir şey öldürme,
Görüntüden başka bir şey alma…

Kim demiş ben de bilmiyorum, yine yazı havalı olsun diye yazdım.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.