Vize çıkmasını içim darala darala beklerken, boş durmayıp ıvır zıvır araştırmaya devam ediyorum. İkinci motor olarak benimle gelecek bir arkadaşım yanında intercom cihazı getirecekti. Bu sayede, ben de müzik dinleyip yolculuk yapabileceğim diye seviniyordum. Gelişi iptal olunca iş yine kablolu kulaklığa kaldı; ne yapmalı kaç paraymış bu intercomların en ucuzu derken, N11’de Knmaster 1000 Bluetooth Intercom cihazıyla karşılaştım. Hem de 199 TL.’ye!

knmaster1000

Bu arada intercom cihazı nedir diye soranlar varsa;

Kaska monte ettiğiniz bu cihaz, kulaklık ve mikrofonu aracılığı ile bluetooth ile kablosuz olarak telefonunuzu eşleştirip kask kafanızdayken müzik dinleyebilir, telefon konuşmalarınızı yapabilirsiniz. İşin içine navigasyon cihazınızı da katabilir onuda intercom cihazınızla eşleştirip, ondan gelen yönlendirmeleri duyabilirsiniz. Eğer intercomunuzda radyo özelliği varsa radyoda dinleyebilirsiniz. Bu saydıkların tek cihazla yapabilecekleriniz.

Birden fazla intercom cihazı varsa birbirleri ile eşleştirip, kullanıcılarıyla konuşabilirsiniz. Kullanıcı sayısı ve toplu konferans özelliği cihazdan cihaza değişebilir. Ben genellikle tek gezdiğim için başka bir cihazla hiç eşleştirmedim.

Pek çok firmanın farklı özelliklerde intercom cihazları var. Kaza gibi acil durumlarda daha önceden belirlediğiniz numaralara haber yollayan cihazlar bile var.

KNmaster 1000

Tamam piyasada kendini ispat etmiş pek çok marka intercom var ve kaliteleri şüphesiz iyi, fakat fiyatları da bir o kadar yüksek. Knmaster 1000 şu an için piyasada ki en ucuz intercom cihazı.

knmaster1000

Ben alırken fiyatı kadar N11’deki olumlu yorumlardan etkilendim. Knmaster 1000 satın aldığımın ertesi gün elime ulaştı. Kalitesi beklentimin üzerinde değil. Herhangi olumsuz bir durum da söz konusu olmadan Nolan N87 kaskıma taktım. Kaskımda N-Com intercom alt yapısı olsa da intercom için ayıracak büyük bir bütçem olmadığından N-Com almadım. Knmaster 1000’i takarken mikrofonun da bağlı olduğu kulaklık yerine tam oturmadı. Ufak bir çentik açarak bu sorunu hallettim. Kulaklıkları yerlerine takarken dikkatli ve kibar olmakta fayda var. Biraz hassas görünüyorlar. Çerçeve kısmı orta kısımdan ayrılabiliyor. Kendi vidalı klipsi ile bağlantı yapsam da elimdeki kuvvetli çift taraflı bant ile kaskıma sabitledim. Youtube’da ki incelemeler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Ben bu cihazı özellikle navigasyon sesli yönlendirmeleri için aldım. Farkında olmadan hız sınırını aşsam, sanırım bu cihaza ödediğim kadar ceza ödemek zorunda kalabilirim.

Knmaster 1000’in kullanımı çok kolay. İçerisinden çıkan kitapçık sizi yönlendiriyor. Ses kalitesi gayet yeterli. Ben ilk başta telefonumun sesini tam açmadığım için sesin az olduğunu düşünmüştüm. Fark edip açtığımda cihazın ses çıkışının gayet yeterli hatta fazla yüksek olduğunu söyleyebilirim. Lütfen siz de trafikte kendinizi tehlikeye atmayacak ölçüde kullanın.

Bu arada Knmaster 1000’i ilk aldığımda mevcut şarjı ile denedim, bağlantı yaptım. Her şey yolundaydı. Daha sonra cihazı şarj için fişe taktığımda şarj olmadığını ve açılmadığını gördüm. Firmayla bağlantıya geçtiğimde hemen değişim yaptılar. Bu anlamda Kaan Elektronik kesinlikle güvenilir bir firma, tekrar teşekkür ediyorum.

Firmanın açıkladığı ürün özellikleri

 • Cep telefonunuza bağlanarak konuşabilmenize ve arama yapabilmenize olanak sağlar. Ayrıca cep telefonundaki müzikleri dinleyebilirsiniz ve telefonunuzu kontrol edebilirsiniz.
 • Bluetooth destekli MP3, MP4 ve GPS cihazlarınıza bağlayabilirsiniz.
 • Su geçirmezdir.
 • 12 saat net konuşma süresi, 8-9 saat civarı da müzik dinleyebilirsiniz.
 • Bütün kasklara uyumludur.
 • Kulaklık, bağlantı klipsleri, şarj cihazı, ara kablo vb. aksesuarları dahildir.
 • 3 kişiye kadar görüşme sağlar.
 • Kullanabilmeniz için kaskınıza delik açmanıza gerek yoktur. Kaydırmaz aparatı ve güçlü yapışkan bantı sayesinde sökme takma kolaydır.
 • Radyoludur.
 • Offroad (pilot/co-pilot) görüşmeleri, kurye görüşmeleri , kayak , toplu motosiklet gezileri için mükemmel üründür.

Fiyatıyla oranlayınca (piyasada daha ucuz bir cihaz yok bu arada) gereksinimlerimi fazlasıyla karşılıyor. Ben cihazın en çok su geçirmezlik özelliğini ve şarj performansını merak ediyorum.

29.01.2018 Edit

Madem Knmaster 1000’i bir yılı aşkın süredir kullanıyorum biraz ekleme yapma zamanı gelmiş. Cihaz neredeyse ilk günkü performansı ile çalışmaya devam ediyor. Su geçirmezliğini test etme şansım oldu ve sorun yok.

Bu geçen zamanda fiyatı zamlanmış ve Knmaster 1000’in satış fiyatı 249.90 TL. olmuş

Sadece şarj için sürekli kulaklık bağlantı şarjını sürekli olarak sökmek zorunda kaldığımdan sağ kulaklık kablosunda bazen temassızlık oluyor. Büyük bir sorun değil, zaten kulaklık seti de gerekirse ayrıca satılıyor. 

Knmaster 1000

Motorumda artık Knmaster 1000 ile telefon dışında eşleştirip kullandığım Garmin Zumo 595 LM navigasyon cihazımda var. Onunla da gayet uyumlu çalışıyor. Yön bilgileri, hız ve viraj uyarılarını sorunsuz alıyorum. Eskisi kadar olmasa da müzik dinliyorum. Radyo özelliğinin neredeyse hiç kullanmıyorum. Belki bir şehir merkezinde yaşasam epey işime yarardı.

Knmaster 1000’in pil ömrü söylendiği gibi ama sorun ne zaman biteceği belli olmuyor. Alışıldık bir şarj girişi yok. Kendine has bir kablo kullanıyor ne yazık ki ve bu genellikle sorun oluyor. 

Kulaklık ve şarj girişi aynı porttan olduğundan pil bittiğinde cihaz komple iptal oluyor. Bu durum benim için sadece uzun yolculuklarda sorun oldu. 

Sonuç olarak başka markalar hala aklımı çelmeye kalkışsa da, Knmaster 1000 çalıştığı sürece sanırım başka bir intercom cihazına ihtiyacım olmayacak.

 

7 comments

 1. merhaba bende de bu üründen var ama kullanım kılavuzu çözemiyorum tamamen ingilizce ve acaba bana türkçe kullanım kılavuzunun resmini yollayabilir misiniz?

  1. Merhaba,
   Ben de alalı epey oldu. Kılavuz durmuyor olabilir. Biraz aramam lazım. Bulursam tabii ki yollarım. Şayet bulamazsam da satın aldığım yer Kaan Elektronik. Onlardan temin edebiliriz.
   Görüşmek üzere

 2. Kerem bey Antalya dan uğur. Tenere satın alma ve tenere kullanma konusunda yardıma ihtiyacım var . Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Uğur Bey kusura bakmayın biraz geç cevaplayabildim.
   Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıtım tabii ki. Fakat tam olarak ne konuda yardım istediğinizi anlayamadım. Şu an bir motosiklet kullanıyor musunuz?

  1. Merhaba Selçuk Bey, doğrusu tam olarak “şu kadar sürdü” dersem yalan söylemiş olurum. Genelde gece takıp sabah tam dolu çıkartıyordum. Ama madem merak ettik en kısa zamanda deneyip yazacağım 🙂

  2. Bir türlü ölçememiştim sonunda başardım. Başında bekleyemediğimden ne zaman dolduğunu bir türlü göremiyordum. Hızlı şarj çıkışı olan bir şarj aleti ile 3 saat gibi bir sürede şarj oldu.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.