Çok pis kaybolurum, aslında sevmiyor da değilim kaybolmayı. Keşif duygusunun verdiği heyecandan olacak, bu kayboluşların ilk anlarında yalan yok çok keyifli zaman geçiriyorum. Fakat boşa geçen süre, kısıtlı gezi süremden çalmaya başladığında yerini sinire strese  bırakıyor. Geçtiğim bir yoldan yarım saat sonra tekrar ters istikametten geçmek de pek hoş bir his değil. Vaktiyle kendimi askeri bölge içerisinde bulmuşluğum da var, hatta hikaye doğruysa Pakistan’da kaybolup kendini füze test sahası içinde bulan bile var. Bu yüzden epey debelendikten sonra Garmin Zumo 595 LM almaya karar verdim.

Motorla çıktığım gezilerde yolumu bulmaya telefonuma yüklediğim uygulamalar ile başladım. Kim bilir kaç uygulama denedim sayısını hatırlamıyorum bile. Yeri geldi telefonun ekranı küçük geldi, tablete uygulama yükledim onu denedim. Sıklıkla ikisinin de şarjı olmadık yerde bitti, uydudan sinyal yakalayamadı sapma yaptı çok kayboldum çok. Yaktığım ekstra yakıtla belki çoktan iyi bir cihazın yarı parasını biriktirmiştim dedim hep.

Yaz sonu Avrupa turu yapmayı planladığımdan bu işe kesin bir çözüm bulmaya karar verdim. Yine uzun bir araştırmadan sonunda (her zaman ki gibi) almışken iyisi olsun dedim ve sonunda Garmin Zumo 595 LM aldım.

Garmin Zumo 595 LM

Neler denedim?

Zumo 595 LM’in özelliklerinden bahsetmeden önce bu süreçte neyi neden elediğimi anlatayım.

Telefonla başladım…

Aslında hiç iş görmüyor da değil. Pek çok uygulama yükledim bununla ilgili yazı da yazdım hatta. O yazıdan sonra bile farklı uygulama denemelerim oldu. Çevrimdışı da (off-line) verimli çalışan pek çok program var aslında. Benim yolumu telefonla ayıran sadece yazılım sorunu olmadı. Yeri geldi birden çok uygulama kullanıp birbirlerinin açığını kapattığım oldu.

Fakat en büyük sorunum şarj oldu.
Belki kısa süreli sürüşlerde sorun yaşanmasa da,

  • uzun yolda telefonun sürekli değişen baz istasyonları ile bağlantı sağlamaya çalışması,
  • gps için sinyal yollayıp alması,
  • görsel yönlendirme için ekranın neredeyse en parlak ayarda açık kalması
  • pilden epey güç tüketen interkom ile sesli yönlendirme için açık kalan bluetooth  telefonun kapanıp görevini yapamamasına sebep oldu.

Kılıfın içerisinde gidona bağlı seyahat eden telefon, soğumaya imkan bulamayınca çakmak çıkışından ya da yüksek MhA’lı bir powerbank ile şarja bağlı olmasına rağmen pek çok kere yolu tamamlayamadan kapandı.
Hatta her park edişimde Kappa KS957B gibi görece pratik bir telefon tutucu kullansam da söküp takmak beni canımdan bezdirdi. Kılıf içerisinde bulunan telefonu sürekli şarja bağla sök de ayrı bir eziyet bu arada. Hatta telefonun şarj girişi bile biraz deforme oldu. (Son üç yıldır Sony Xperia serisinden telefonlar kullanıyorum)

Tablet denedim…

Durum böyle olunca çözüm arayışıma Samsung Galaxy Tab2 tabletim katıldı. Sim kartı olmadığından baz istasyonu arama gibi bir şansı olmayacak ve pilinden yemeyecek diye bir ümidim vardı. Givi Xs320 depo üzeri çantanın harita cebinde yine powerbank’e (Xiaomi Mi 20.000mAh) yada çakmak çıkışına takılı vaziyette yolla koyulduk. Sonuç değişmedi. Hatta depo üstü çantanın harita gözünün aşağıda kalıp, görüş açımdan uzak olması da ayrı bir sorundu.
Bu arada hem telefon hem de tablette ayrıca taşıyıcı kılıf kullandığımdan güneş yansımaları ekranın görüşünü çok düşürüyordu söylemeden geçmeyeyim.
Navigasyon arayışımda Facebook’da motosiklet guruplarına pek çok kez sorular sordum. Bu esnada Mustafa Hepekiz’den (ki kendisi motosiklet eğitmenidir) gidona bağlı aynı tableti kullandığını ve verim aldığını öğrendim. Fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla Ram Mount tarzı bir tutucu kullanıyordu. Belki benim cihazım çantada olduğundan daha çok ısınıyordur veya sinyal gücü az yerlerde dolaşıyorumdur.

Sonuç olarak ben tabletten de memnun değildim ve ortada iki seçenek vardı.

Ya kağıda basılı bir haritayla yola devam edecektim (genellikle yanımda vardır) ya da motosiklet için tasarlanmış bir navigasyon cihazı alacaktım.

Neler eledim?

Piranha Diablo 3.5”

En ucuz seçenek ile başladım. Kendisini Güney Doğu turu esnasında Adana’da Vatan Bilgisayar mağazasında tesadüfen gördüm. Açılması bir bir dakika süren bu cihazın yavaşlığı anında vazgeçmeme sebep oldu. Keza ekran küçüklüğü, kısıtlı menüsü ve uzun rotalarda problem yaşama ihtimalim telefonumun bile hala daha iyi bir seçenek olacağını düşündürdü. Belki şehir içi adres bulmak için veya sıklıkla navigasyon kullanmayanlar için hala bir seçenek olabilir. Ben teknolojisinin çok eski kaldığını düşünüyorum. Kullanıcı yorumlarına göre sağlamlıkla ilgili bir sorunu yok.

Tomtom Rider 450

Uzun zamandır yeni bir model çıkartmayan Tomtom ben bu cihazı almadan piyasaya yeni bir model çıkarsa da Garmin’e karşı fiyat avantajına rağmen internette yazan yorumlarda okuduğum kilitlenme, harita güncelleme sorunları (önemli bir detay) beni Tomtom’dan uzaklaştırdı.Yine okuduklarıma göre harita seçeneği de sınırlıymış. Hatta bildiğim kadarıyla Tomtom’da topografik haritalar da yok. Bu da benim gibi dere tepe gezen biri için olumsuz bir yön. Şehir içi kullanımlarda, uzun uzun rota planlamayıp sürerken, anlık bilgi almada, POİ (Point Of Interests/ ihtiyaç noktaları) bulmada başarılı olabilir. Kullanmadığım bir cihaz için çok fazla da eleştiri yapmak istemiyorum.

Gelelim Garmin’e

GPS diyince zaten aklıma pek çoğunuz gibi Garmin geliyor. İlk kafamı karıştıran soru bir el gps’i alıp motosiklet dahil  her türlü aktivitede mi kullanmalıyım? Yoksa amacıma konsantre olup önümdeki Avrupa turunu da düşünerek motosiklete uygun bir gps mi almalıyım oldu. Buna karar vermem bile belki bir ayımı aldı. Sesli yönlendirmeleri ve motorsiklet için tasarlanmış yazının devamında belirteceğim bazı özellikleri sebebiyle Zumo serisinde karar kıldım.

Şimdi de ortada üç seçenek var…

İlk sırada Garmin Zumo 595 LM, iki numarada bir eski modeli 590 LM son olarak da yıl olarak 595 ile aynı zamanda piyasaya çıkan ekran büyüklüğü ve bazı özellikleri farklı 395 LM kaldı.

Özelliklerini karşılaştırmaya başlayınca ekranı 5” olan 595 ile ekranı 3.5” olan 395 arasında bu fark dışında topografik harita yüklenememe ve cihaz üzerinde “yolculuk planlayıcı” olmaması gibi farkları olduğunu gördüm. Yolculuk planlayıcı Garmin’in bilgisayar üzerinde çalışan Basecamp uygulamasına benzer, ana ekranda bulunan  “nereye gidelim” sorusundan farklı, ileri ki zamanlar için rota planlayıp kaydetmenizi sağlayan navigasyon cihazı üzerinde çalışan bir uygulama. Bunun gibi olumsuzluklar da Zumo 395’i bu yarışta saf dışı bıraktı.

Peki 590 ve Garmin Zumo 595 LM arasında ne fark var? Bu soruyu kaç kere yazdım Google’a ben hatırlamıyorum. Aralarında yine yazılımsal farklılar sebebiyle zaten Garmin Zumo 595 LM önde gidiyordu. Yeni iyidir düşüncesindeydim. Çok arasam da iki cihaz arasında ki donanımsal farklılıkları da hiç bir yerde bulamadım.

Şimdi hal böyle olup terazinin 595 kefesi ağır basmaya başlayınca fiyat faktörü devreye girdi. Ne zaman navigasyon konusunu bir yerde açsam hep sorulan, “O kadar para verilir mi?” oldu. Önce Türkiye’de satılan sıfır cihazlara baktım. İlginçtir Garmin Zumo 595 LM daha özellikli ve yeni bir cihaz olmasına rağmen, 590 LM’den 100 TL daha ucuza satılıyordu. Bu arada Türkiye distribütörü olan Baytekin, sanırım alt bayilerini korumak adına genel olarak tüm cihazları onlardan daha pahalıya satıyor. Elkobil gibi firmalardan cihazları aynı garanti kapsamında Baytekin’e göre çok daha uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

Bir de ikinci ellerine bakayım dedim. Bu aslında sadece satın alma amaçlı değil biraz piyasada ikinci eli de satılıyor mu? kontrol amaçlıydı. Benim karar verme sürem uzayınca takibe aldığım bir kaç cihazın kısa sürede satıldığını görmek, epey pahalı sayılacak bu cihazı seçerek aldığım riskin de az olduğunu gösterdi.

Yakın zamanda Almanya’ya gitme planı da ortaya çıkınca hemen amazon.de’ye baktım. Normalde de birine getirtme ihtimaline karşı veya ülkemizde ne kadar kazıklandığımızı görmek için yurtdışı satış fiyatlarını kontrol ederim. Sitede Garmin Zumo 595 LM 599 Euro (1 Euro/3.9 TL idi). Bu fiyat sahibinden.com’da gördüğüm bir alt model olan 590 LM’nin ikinci elinden (2700 TL) bile ucuza denk geliyordu.

Karar verildi Garmin Zumo 595 LM Almanya’dan alınacak!

Gittiğimde bilenlere sorup Berlin Polo mağazasından 599 Euro’ya satın aldım. Bir kaç gün sonra tesadüfen Alexanderplatz’da bulunan Medimarkt mağazasında diğer rakiplerinin yanında aynı fiyata satışta olduğunu gördüm. Satın alırken Tax Free belgesi de doldurduk. Belge üzerindeki indirim rakamı net hatırlamasam da, dönüşten iki hafta sonra iade olarak yaklaşık 60 Euro hesabıma geri yattı. Yani bu cihaz bana 539 Euro’ya 2.100 TL’ye mal oldu.

Önce merak edenler için bu LM’nin de Lifetime Map yani ömür boyu harita güncelleme desteği olduğunu söyleyelim. Garmin Zumo 595 LM için sınırsız ömür boyu harita desteği veriyor. Bu özelliği aman yanlış anlamayın Garmin üzerinde gelen basemap’e güncelleme desteği veriyor. Siz farklı bir harita almak isterseniz yine ücret ödemek zorundasınız. Mesela topografik haritalar 99 USD civarında bir rakama satılıyor. Bu işin illegal yollarını kullananlarda yok değil.

Cihaza yüklü gelen basemap’in ne kadar zayıf olduğunu ben Navcity haritasını yükleyince anladım. Bu haritanın Baytekin satış fiyatı 210 TL.

Paketin içinden çıkanları anlatarak başlayayım.

Navigasyon cihazı

Garmin Zumo 595 LM ve arka kapağını açarak kolayca takılabilen harici bir pil ile birlikte çıkıyor kutudan. Pilin harici olması yedek pil taşıma imkanı sağlaması açısından güzel. Çıkarılabilir değiştirilebilir bataryasının 4 saat ömrü var. Bu da molalarda açıp rota planına bakmak yeni duraklar bulmak için açık kalması için gayet yeterli bir süre.

Güncelleme: Bu pilin sökülmesinin bir faydası da cihaz kilitlendiğinde kapatmak için tek yapabileceğiniz şeyin pili sökmek olması! Evet cihaz kilitlenebiliyor (donabiliyor). Üç ay içerisinde iki kere başıma geldi. İkisi de dağ yollarında oldu.)

Cihaz üzerinde pil kapağı dışında, açma kapatmaya yarayan güç tuşu, su geçirmez bir kapağa sahip mini-usb data/elektrik bağlantı noktası, dock ünitesine temas ederek elektrik ve diğer bağlantıları sağlayan pin dizisi var.

Motosiklet ve araç bağlantı kitleri

En sevindiğim kısımlardan biri bu oldu çünkü içinden Ram markasının gidon bağlantı kiti çıkıyor. Sadece bu setin bile ülkemizdeki satış fiyatı 300 TL’yi buluyor. Yine bu bağlantı kitine takılacak olan navigasyonun oturduğu bir yuva (Dock) ve kablo demetine sahip atardamarımız olan bir parça var. Bu kablolar ne işimize yarıyor derseniz; elektrik bağlantısı için üzerinde sigorta olan artı kutup ve eksi kutup kablosu. Su geçirmez kapaklı Usb kablosu, mikrofon ve ses giriş (aux) kablosu ve kulaklık çıkış kablosu.

Bir tanede bir ucu çakmak diğer ucu mini usb olan bir kablo daha var. Bu kablo aslen araç içi kullanım için tasarlanmış olsa da zorunluluk durumunda motorda da kullanılabilir.

Araç içi içinde vantuzlu sağlam bir tutucuya sahip üzerinde dahili hoparlör olan bir yuva (dock) var. Bu parça mini usb girişine sahip bu parçayı çakmak girişine bağlıyorsunuz ve navigasyon cihazını bu yuvaya oturttuğunuzda elektriği arkasındaki pinlerle alıyor. Kullanımı gayet pratik. Tabii benim buna ihtiyacım olamayacak gibi görünüyor.

Garmin Zumo 595 LM kutusundan Usb bağlantı kablosu bir de kullanım kılavuzu çıktı ama ben yurtdışından aldığım için Türkçe değil. Türkçe kılavuzu da kolaylıkla internetten bulabiliyorsunuz.

Cihazın genel özellikleri

Garmin Zumo 595 LM  IPX7 sertifikasına sahip, yani zor hava şartlarına dayanıklı. Toz ve su geçirmez. Elinizde tutuğunuzda bu sağlamlık hissini veriyor. Biraz da ağır. Ekran güneş ışığında okunabilir 5 inç büyüklüğünde ve eldivenle kullanılabilir. Ben kullanımım esnasında ekran ışığı %70 seviyesinde olsa da arkadan gelen güneşte bile bir sorun yaşamadım. Fotoğraflarda bu ayarda çekildi. Bir süre daha kullanıp bir sorum olursa yine amazon’da da çok ucuza satılan güneş siperliklerinden almayı düşünüyorum.

Güncelleme; Çok fazla suya maruz kalmadık ama tozdan görünmez hale geldik! Garmin Zumo 595 LM için Aliexpress’den ekran filmi almıştım. Film epey işe yaradı bu tozda başka türlü kullanırken ekranı çizmemek mümkün olmazdı (uygun boyutta telefon filmi de olur). Güneş siperliğine hiç ihtiyaç duymadım

Garmin Zumo 595 LM çok hızlı açılıyor. Kullanıcı uyarı ekranı ile başlıyorsunuz. Bu kısmı kabul etmeden ilerlemeniz mümkün değil. Nereye ve harita diye iki ana bölüm karşılıyor sizi. Alt tarafta yer alan ayarlar menüsünden telefon ve interkom cihazımı çok kolay bir şekilde eşleştirdim. Bu arada telefonunuza  Garmin Smartphone Link adlı programı yüklediğinizde navigasyon cihazınız hava ve trafik durumu, Spotify ve Foursquer gibi pek çok uygulama aracılığıyla bilgileri alıp kullanıyor. Bu uygulamaların pek çoğu internet bağlantısı istiyor (Spotify çevrimdışı listelerinize erişmenizde bir sorun yok) Uygulamanın ekran görüntülerinde hangi seçeneklere sahip olduğunu görebilirsiniz.

Güncelleme: Garminlink epey verimli çalışıyor, hızlı bağlanıyor. Fakat bazen spotify bağlantısını yapamıyor. Neden olduğu ile ilgili bir fikrim yok. Yeni bir güncelleme geldi belki düzeltmişlerdir.

Bilgisayarınız ile iletişim içinde Garmin’in kullandığı iki uygulama var. Biri harita yükleme cihaz ve harita güncelleme için kullanacağınız Garmin express. Diğeri de Garmin Basecamp. Bu uygulama ile rota planlama, cihaza aktarma ve cihazdan alma gibi işlerinizi yapabiliyorsunuz. Güçlü bir bilgisayar istiyor. 20 günlük bir tur planlarken kilitlenip her şeyi uçurmuşluğu var. Biraz da karışık bir menüye sahip, kullandıkça alışıyorsunuz. Yine de daha kolay kullanılabilir yapılabilirmiş demeden edemeyeceğim.

Menüleri tek tek anlatmaya kalksam bu yazı çok uzun sürer. Garmin Zumo 595 LM ve menüleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi kullanım kılavuzunu indirip öğrenebilirsiniz.

Özellikle hoşuma giden bazı özelliklerinden bahsedeyim.

Navigasyon ekranından bir rota veya ulaşmak istediğiniz noktayı seçebileceğiniz gibi sadece harita üzerinde anlık konumunuzu görerek de ilerleyebilirsiniz. Rota hesaplama süresi çok hızlı. Sevdiğim özelliklerinden biri Garmin Adventurous Routing™ özelliği. Bu özellikle rota için seçeceğiniz yolların tırmanış, viraj anayol/tali yol içermesi tercihinizi kademeli olarak ayarlayabiliyor, sert virajlarda sesli yada görsel olarak uyarı alabiliyor dilerseniz paralı yollardan kaçınabiliyor, hız kameralara uyarılarını alabiliyorsunuz. Ne kadar işe yarar bilmiyorum ama ülkeler göre kask yasalarını da gösteriyor. Takmama üzerine bir yasa olmadığı sürece benim işime yaramaz.

Sert virajlarda bir sinyal sesi ile uyarıyor. Bildiğiniz yollarda biraz sinir bozucu olsa da, bilmediğiniz yollarda hayat kurtarır. Farklı bir ses tonu ile de hız sınırını aştığınızda uyarı veriyor.

Benim en hoşuma giden menülerden biri yol bilgi ekranı. Hız yükseklik geçen süre pusula gibi pek çok bilgiyi bir arada görebileceğiniz. Motorunuzda ayrı bir gösterge paneli gibi görünen çok hoşuma giden bir menü.

Garmin Zumo 595 LM’de gelen çağrıyı ekranda görebiliyorsunuz hatta mesajları sesli okuma da var ve Türkçe’de dil desteği de sorunsuz anlaşılır şekilde çalışıyor. Tabii ki bunu sürüş esnasında yapmanıza izin vermiyor. Sadece mail sms whatsapp gibi nereden kimden gelmişse ekranda beliriyor. Durduğunuzda telefon çıkartmak zorunda kalmıyor ekrandan okuyabiliyorsunuz.

Garmin Zumo 595 LM

Sesli yönlendirmesi gayet düzgün çalışıyor. İlk seçtiğim ses “asfayt yoldan ayyılın” diye biraz peltek konuşup her seferinde bir gülme geldiğinden ses tipini değiştirmek zorunda kaldım.

Edit: Cihaza gelen güncelleme ile ses düzeldi.

İnterkomu ilk aldığımda hevesle çok fazla müzik dinlemek için kullanmıştım. Zamanla pek bu iş için kullanmasam da Zumo 595 LM ile tekrar kullanmaya başladım. Garmin Zumo 595 LM’nin kendi üzerinde bir mp3 çaları var hatta Spotify ve Pandora’da. Spotify için Zumo’nun telefonunuza bağlı olması, Spotify’ın telefonunuzda açık olması gerekiyor. Bağımsız olarak çalışmıyor. Zumo üzerindeki uygulamadan Spotify listelerinize erişebiliyorsunuz ve play/pause gibi komut kuşlarını kullanabiliyorsunuz. Pandora internet radyo uygulaması ne yazık ki ülkemizde çalışmıyor.

Bu navigasyonu interkomsuz kullanmak çok mantıklı olmaz diye düşünüyorum. Unutmayın sürekli ekran kontrol etmek sürüş güvenliğinizi azaltacaktır.

Yeri gelmişken belirteyim cihazın bir mikro sd kart yuvası var ve üzerinde herhangi bir kartla gelmiyor kendi belleği 16 gb. Ben cihaz hızını düşürmemek adına tüm depolama işlerimi SD kart üzerine yapıyorum. Cihazın üzerinde olmasa da elektrik kablo demetinin arasında ayrıca bir usb girişi de bulunuyor.

Garmin Zumo 595 LM’nin ekranını yatay ya da dikey olarak kullanabiliyorsunuz. Ayarlar / Ekran menüsü altında tercihi var.

Telefonla bağlı olduğunda çalışan yine bir uygulama var ki en işime yarayacak özelliklerden biri olacak Live track özelliği. Seçtiğiniz kişilere anlık yer bildirimi yapan bir uygulama.
Mail adresinizi eklediğiniz kişi aldığı maildeki linki tıklayarak anlık olarak yerinizi görüyor. Evdekileri merakta bırakmaya son. Benim gibi yalnız gezmeyi sevenler içinde iyi biri güvenlik önlemi.

Cihaz açık kaldığı sürece rota kaydı tutuyor ve bir süre sonra da sondan başlayarak siliyor. Eğer isterseniz bu rotaları kaydedip cihazda saklayabilirsiniz. Bilgisayara telefona aktarmanız da mümkün. Hatta bluetooth ile arkadaşlarınıza göndermeniz de. Bu rota paylaşma özelliğini de çok sevdim. Bu kayıtlar ayrıca gün içinde kaç kilometre yol yaptınız, kaç metre tırmanış kaç iniş gibi güzel detaylar veriyor.

Ömür Boyu Harita Güncelleme desteğinin olmasını zaten söylememe bile gerek yok sanırım.

Cihazın deneme şansı bulamadığım ayrı olarak satılan bazı Garmin cihazları ile uyumlu özellikleri de var. Lastik Basıncı Denetimi için epey pahalıya satılan supap kapakları var. Çok önemli bir detay olsa da mevcut plastik supap kapaklarımın bile çalındığını düşünürsek almak pek mantıklı olmayacak. 

Garmin VIRB® aksiyon kameralarla da uyumluluğu var ama sahip değilim. Dolayısı ile de test şansın olmadı.

Sonuç olarak Garmin Zumo 595 LM evet pahalı ama navigasyon cihazı ihtiyacını, hatta fazlasını hakkıyla veren bir cihaz. İleri ki günlerde fikirlerimde değişiklik olursa eklemeler yaparım.

İşin içinde elektrik olunca, montaj konusunda servisten yardım aldım. Onlara da emekleri için teşekkür ederim.

One comment

  1. Kerem Ağabeyim, İyiki varsın. Bu Garmin zumo 595 için yeterince açıklamalarda bulunmuşsunuz. 😊 Lakin tamamen anlamak için bir kaç defa daha tekrar etmek gerek.
    Tekrardan teşekkür ediyorum.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.