İşin doğrusu Petzl Tikka kafa lambası biraz mecburiyetten sahip oldum. Haftalardır her yeri arayıp bir türlü bulamadığım Petzl Nao fenerimden neredeyse ümidimi kestim. Acımı içime gömmeye karar verdim ve  haftaya gideceğim kamp için Petzl Tikka almaya karar verdim. Petzl Tikka E93AA V6, Petzl’ın ürettiği artık klasiği sayılacak bir kafa feneri. Benim aldığım model, eski Tikka’nın ışık gücü arttırılmış, yeni V6 versiyonu.

Petzl Tikka E93AA V6

Petzl Tikka’yı,  epey üst modeli Nao’nun acısı tam geçmeden alınca doğal olarak çok mutlu olduğumu söyleyemem. Fakat durup düşününce de çok profesyonel bir kullanım için ihtiyaç duymadığınız sürece bu kadar pahalı bir ürün almanıza gerek yok. Zaten fiyat performans ikilisi baz alınınca, işini fazlasıyla yapan bir ürün var karşımızda.

Petzl

Petzl “Access the inaccessible (erşilemeyene erişin)” gibi iddaalı bir sloganı olan, özellikle tırmanış ekipmanları ile tanınan bir firma. Dağcılık ve tırmanış uzmanlık alanları. Sport ve Professional diye ikiye ayırdıkları ürünleri genellikle insanların hayatlarını emanet ettikleri, hata kaldırmayacak ürünler. Durum böyle olunca da ürettikleri ürünleri gözü kapalı al, Petzl öyle bir firma işte *. Böyle çok dallanıp budaklanmadan uzmanlık alanında ilerleyen firmaları zaten çok seviyorum.

Petzl Tikka’nın genel yapısı

Gelelim Petzl Tikka E93AA V6’ya, 86 gram ağırlığında, ışık gücü 200 lümen (detayı aşağıda). Eldivenle bile kolaylıkla kullanabildiğiniz, fenerin üzerinde bulunan mekanik düğmenin dört fonksiyonu var. Bu düğmeye her kısa basışınızda fenerin beyaz ışık şiddeti kademeli olarak artıyor (üç kademesi var).  Yine aynı düğmeye uzun bastığınızda kırmızı ışık moduna geçiyor, tekrar uzun basınca çıkıyor. Kırmızı ışık modunda bir kez daha kısa basarsanız kırmızı flaşör devreye giriyor var. Şöyle şeyler yaşayanlar da var, Rei.com’dan;

Help! i just bought this headlamp a few weeks ago and have not used it yet. When I push the button I get only the red and red strobe light – no white! Nothing has happened to it. I put new batteries in it. I am not in the States now or would go to REI.

Theboss92

 6 months ago
Hold the button down. It’s how you change modes.

Ejourn iki ay boyunca kırmızı ışıkla dolaşmış olabilir.


Petzl Tikka E93AA V6
Petzl Tikka E93AA V6

En sevdiğim özelliği fenerin tam led kısmının etrafına yerleştirdikleri fosforlu halka (Phosphorescent reflector). Fenerin ışığını depoluyor ve kapattığınızda parlamaya devam ediyor. Bu sayede karanlıkta fenerinizi bulmanız da kolaylaşıyor. Tabii feneri kapatayım görünmez olayım diyorsanız bu fenerle olmaz. Alnınızda üçüncü göz gibi parlıyor mübarek.

Bu sebeple size uymuyorsa daha çok askeri operasyonel, hatta avcılık gibi aktiviteler için tasarlanmış Petzl’ın Tactical serisinden alın.

Petzl Tikka’nın fener kısmının açısı ayarlanabiliyor. Tek eksenli, elastik bir kafa bandı var. Ergonomisi çok iyi, uzun süre kullanasanız bile kafanızı hiç rahatsız etmiyor. Neredeyse bir süre sonra varlığını hissetmiyorsunuz, Nao’da durum böyle değildi mesela.

Petzl Tikka’nın ayarlanabilir kafa bandının üzerinde bir adette acil durum düdüğü bulunuyor. Akıllıca bir detay, S.O.S kodu (…_ _ _…) için üzerine bir açıklama bile kazımışlar.

Petzl Tikka’nın dört ayrı rengi var kırmız, mavi, yeşil ve siyah. Ben alırken siyahını bulamamıştım.

Petzl Tikka V6’nın, IP X4 sınıfı su geçirmezlik sertifikası var yani yağmur altında kullanabilirsiniz.

Petzl’ın bu fenerde de kullanabileceğiniz benim ihtiyaç duymadığım yada fiyatından dolayı tercih etmediğim bazı aksesuarları da var. NOCTILIGHT için ışık yayıcı ve koruyucu çanta demek yanlış olmaz sanırım. Yine Türkiye’de satışı yok. Amazon.de fiyatı 12 Euro civarı.

Ayrıca taşıma çantası ve kask (baret) bağlantı kiti de var.

Petzl Tikka E93AA V6
Petzl Tikka E93AA V6

Işık gücü ve güç kaynağı

Geniş açılı bir aydınlatma şekline sahip. Odak noktası ayarlanmıyor. Daha önce kullandığım Petzl Nao fenerin 700 lümen, Tikka’nın ise 200 lümen ışık gücü olmasına rağmen söylüyorum ışık şiddeti pek çok dış mekan aktivitesi için gayet yeterli. Işık şiddeti ile ilgili şöyle bir tablo var.

Işık Gücü (lümen) Aydınlatma Mesafesi Batarya Ömrü
Beyaz Max Süre
Modu
5  lm 10 mt 240 saat
Standart
Modu
100  lm 40 mt 60 saat
Max Güç
Modu
200 lm 60 mt
Kırmızı Standart 2 lm 5 mt
Flaşör 400 saat, 700 mt mesafeden görülebilir

Pil yuvasını açmak ve pil değiştirmek çok kolay, Üç tane ince (AAA) pille çalışıyor. Alkaline veya şarjlı pillerle kullanabilirsiniz. Yine Petzl’ın ürünü olan şarj edilebilir CORE pillerle de kullanabilirsiniz. Ben Türkiye’de bu CORE pillerden bulamadım ama yurtdışından sipariş vereceğim alime ulaşınca bilgisini yazarım.

Fiyat

Ben N11.com’da Dağ Evi’nin mağazasından 142,29 TL’ye aldım. Amerikan Rei.com fiyatı $29.95

Petzl Core bataryanın amazon.de satış fiyatı 24,36 Euro. Evet bence de pahalı ama 4’lü pil (AAA) 9 TL. olduğunu düşünürsek yaklaşık 10 set pil değiştirme parasına geliyor ve çevreye daha az zarar vereceksiniz.

Sonuç

Başta da söylediğim gibi orta seviyenin biraz üstü gayet kaliteli bir kafa lambası. Emsalleri ile kıyaslanırsa fiyatı da makul sayılabilir. Daha önce üç tane Patzl marka kafa feneri eskitan biri olarak hepsinin benim hatalarımdan kullanım dışı olduğunu söyleyebilirim. Yeni bir kafa fenerine ihtiyacınız varsa Petzl Tikka V6 alın.

Petzl Nao olurda eve dönersen diye bir ümidim hala var. Seni çok özledik! Söz seninle ilgili de bir inceleme yazısı yazacağım.

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.