Aliexpress’de alışverişe uzun zaman soğuk bakanlardanım. Ne zaman ki “Yahu üç kuruşluk şey zaten gelmese ne olur, güvenlik işinide sanal kartla çözerim”dedim, işte o zaman hapı yuttum. Aldığım ilk üründe çok hızlı ulaşınca, gelsin siparişler! İşte CRDC S100C o zaman gelenlerden.

Daha önce pek çok bluetooth hoparlör kullanmışlığım var. Son olarak JBL Charge ile yoluma devam ediyordum. Ses kalitesi mükemmel, hemde cihazın powerbank gibi kullanabiliyor olması özellikle kamplarda çok işime yarıyordu. Şimdi başlığa bakıp yanlış mı geldik diyenler için neden JBL anlattığımı açıklayayım. Kabaca kıyas yapacağız yahu.

Fiyat

ilk olarak şimdi bu JBL Charge iyi olmasına iyi fakat 550 liracık. Kendisini kampa götürmek için çantaya koyarken bile önce kalın bir çorabın içerisine koyuyordum. Aynı şeyi sahilde kum kaçmasın diye de yaptım. Görüntü pek hoş değil kabul ediyorum ama cihaz pahalı ne yapayım. Şimdi CRDC S100C’de durum ne ? Kendisinin Aliexpress fiyatı 18 USD, günün kuru ile 68 TL. Bir JBL neredeyse sekiz CRDC S100C ediyor.

Dayanıklılık

Demin dediğim gibi JBL’in zaten darbeye dayanıklılık bir iddaası yok ama CRDC S100C’nin var. Zaten sert görünüşlü tasarımı bile ben sağlamım diyor. Kaymayan siyah plastik yapısı, bir de çevresinde kauçuk kaplama var. Her ne kadar acımadan kullansam da şimdilik ağır bir darbeye maruz kalmadı. Atıyorum tutuyorum hala gayet güzel çalışıyor.

söylediklerine göre
IPX 5 SU DAYANIKLILIĞI
IP6 TOZ DAYANIKLIĞI
1 METRE DÜŞME DAYANIKLILIĞI
varmış

Su geçirmezlik

Size artistlik olsun diye CRDC S100C ile duşa girecek yada çeşmenin altına tutacak değilim. Ucuz da olsa para verip aldık. Adamlar su geçirmez diyor işte.

Bana su geçirmezlik ne zaman lazım? Kampta dışarda kalır, yağmur yağar, çiğ düşer o zaman lazım veya tekneyle balığa gittim o zaman lazım. Şimdilik böyle ıslak bir gün geçirmedik. İnternette, dediğim artisliği yapanların videoları var. Benim için yeterli ispat.

Şöylede bir güzelliği var suyu geçirmeyen kumu hiç geçirmez değil mi? Yani sahile çoraba gerek olmadan rahat rahat götürebilirim.

Ses kalitesi

Şimdi kıyas yaptığımız cihaz JBL olursa kaybeder tabii ki. Ama ben CRDC S100C’in ses kalitesinden gayet memnunum. Yüksekliği de gayet iyi. Hatta beklediğimden daha iyi. Yukarıda ufak bir videosu var orada farklı tarzda şarkılar çaldım, değişik tonlarda performansını daha fark edebilin diye. Bence tiz ve orta tonda gayet iyi. Doğal olarak boyutundan dolayı baslar için çok şey beklemek hata olur. Yinede çok kötü diyemem.

Ben bu cihazı daha çok kampa, sahile, tekneye götüreyim diye aldığımdan zaten çok yüksek sesle dinlemek gibi bir fikrim yok. Sahil dediysem yanlışlık olmasın. Kimsenin burnunun dibinde dinlemek gibi bir amacım yok Hatta sahilde sesisini sonuna kadar  açıp biz orada yokmuş gibi takılanlara içimden çok sağlam küfür ettiğimi söyleyeyim. Kulaklıklar bunun için icat oldu, alın memnun kalacaksınız.

Boyut

CRDC S100C 88 mm. en x 88 mm. boy x 45 mm. derinlik boyutlarında. Cebe at taşı. Bir büyüğüde var ama ben bunu pratik olsun JBL kadar hantal olmasın diye aldım. Bu arada biri siyah biri haki yeşil iki rengi var.

Kullanım

Hop diye eşleşiyor. Malum Bluetooth 4.0 sorunsuz aktarım yapıyor. Menzil, mesafede sorun yok, JBL neyse CRDC S100C aynı. Hatta JBL’den daha kolay eşleşiyor. Üzerinde telefon konuşmalarınızı telefona gerek kalmadan yapabilin diye dahili mikrofonda var.

Üzerinde dört tane kumanda düğmesi var. Bu düğmelerin hepsinin ikişer işlevi var, açma/kapama, telefon (aynı zamanda play)/stop, sonraki şarkı/ses açma, önceki şarkı/ses kısma. Sesi kısmak ve açmak için tuşlara basılı tutmak gerekiyor.

Bağlantı girişlerini, yine su geçirmezlik için kauçuk bir kapağın altına gizlemişler. Bu kapağın altında usb şarj girişi (şu telefonlara uyanlardan) ve 3.5 mm jack AUX girişi var. Bu AUX girişi için, iki ucu erkek kablo kutusundan çıkıyor.  Bu kablo ile dilerseniz bluetooth özelliği olmayan bir cihazdan yada telefonun şarjı daha uzun gitsin diye kulaklık çıkışından CRDC S100C’ye bağlayabilirsiniz. Kendi şarjı net saat söyleyemesem de epey uzun gidiyor.

Ah bir de SD kart okusaymış demeden duramayacağım.

Kutu içerisinden bir de bilek kayışı çıkıyor. Bu kayış da kauçuktan yapılmış. Cihazın kenarındaki yuvanın içinden zor geçiyor. Takması biraz zor, takıp takmamak size kalmış ama ben taktım, bir yerlere asmak ve taşımak için gayet kullanışlı.

Sonuç

CRDC S100C Speaker verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla veriyor. Muhteşem bir ses kalitesi yok ama özellikle dayanıklılığı ile öne çıkıyor. Özellikle dış mekanda aklınız kalmadan, canınız acımadan kullanabileceğiniz bir ürün. Alın tepe tepe kullanın.

Zaten şimdi sipariş verseniz Aliexpress’den ancak yaza doğru gelir. Şaka bir yana benim aldığım ürün iki haftada elime ulaşmıştı. Bu arada amazon.com hatta ebay.com’da da satılıyor. Umarım memnun kalırsınız.

Test

Aklına takılan ne varsa yazabilirsin. En kısa zamanda cevap vermeye çalışacağım.